Sokak szerint az idei diótermést a korábbi években tapasztaltaktól eltérően kevésbé pusztította a dióburok-fúrólégy, de ennek ellenére (vagy éppen a jobb termés megbecsülése miatt) a diótermésre érdemes vigyázni. A pucolt dió soha sem volt olcsó, az idei árakat pedig ki tudja, hogy miként alakítja majd a kereslet.

dió

Akár az egész kárba veszhet azzal, ha megpenészedik, megavasodik – fotó: pixabay.com

A dió tárolása nem bonyolult, csak figyelmet igényel

Ha szerencsés vagy és van saját termésű diód, akkor létfontosságú miként tárolod azt, hiszen akár az egész kárba veszhet azzal, ha megpenészedik, megavasodik. Akkor is érdemes néhány tanácsot megfogadnod, ha pucoltan kell megvásárolnod a kalácsbavalót, mert ellenkező esetben bizony váratlan meglepetések érhetnek az ünnepi készülődés finisében. A dió tárolása nem ördöngösség, de néhány dologra érdemes odafigyelni.


Már a szedésnél is résen kell lenned

A tárolásra szánt dió mindig legyen ép és egészséges, ezért már a  szedéskor célszerű két edényt magaddal vinned: az egyikbe gyűjtheted az épeket, a másikba mehetnek a sérültek, töröttek.

A frissen szedett diótermést nem lehet nyomban betárolni télire, hiszen annak érdekében, hogy sokáig elálljon, lényeges feladat vár még rád: a szárítás.

Keress egy olyan helyet, ahol nem éri nedvesség, és jó a szellőzés. Ha kint szárítod, fontos, hogy éjszaka ne hűljön le túlságosan a levegő, nappal pedig  minél több napsütés érje. Ha van rá lehetőséged, akkor az a legjobb, ha a padláson, a garázsban, vagy a teraszon szárítod a diószemeket.

dió

Ahhoz, hogy sokáig elálljon a dió, levegőre van szüksége, ezért mindig olyan zsákba tedd, amit átjár a levegő – fotó: pixabay.com

Ha a dió már száraz

Következhet a betárolás. Ahhoz, hogy sokáig elálljon a dió, levegőre van szüksége, ezért mindig olyan zsákba tedd, amit átjár a levegő. Ez lehet akár egy hálós zsák, vagy egy ritka szövésű vászonzsák.

A helyiség, ahol tárolni akarod, szintén legyen hűvös és szellős, ahol érdemes felakasztva tárolni a dióval telt zsákokat. Így akár két évig is megőrzi a minőségét.

dió

Ne dobd ki a sérült diókat! – fotó: pixabay.com

A sérült diókat se dobd ki, hanem törd meg és a dióbél már mehet is a fagyasztóba. Erre azért van szükség, mert ha a diót megpucoljuk, akkor hajlamosabb az avasodásra.

Ha szeretnéd a saját dolgodat megkönnyíteni, akkor mielőtt a fagyasztóba teszed, a diót akár előre le is darálhatod, így azonnal kéznél lesz, ha töltelék kell egy süteménybe.