A híresztelésekkel ellentétben csak elenyésző mértékben, vagyis alig emelkedik a hazai dió ára a betakarítás után és az ünnepek közeledtével - írja a novenyvedoszer.hu

diófa

Az elmúlt években ingadozó volt a termés, amit elsősorban a tavaszi fagykárok, kisebb részt az aszálykárok okoztak – fotó: pixabay.com

Az aszály a dióra is hatással volt

Az idei aszályos évben számos mezőgazdasági termény sínylette meg az időjárás viszontagságait. Annak ellenére ezek közé tartozik a dió is, hogy a gyümölcsök közül talán a legjobban bírja a szárazságot.

A dió hazánkban nagy mennyiségben termesztett héjas gyümölcs, amelyből önellátóak vagyunk, sőt régebben még exportra is jócskán jutott belőle. Az elmúlt években ingadozó volt a termés, amit elsősorban a tavaszi fagykárok, kisebb részt az aszálykárok okoztak. Az idei évre nem lehet különösebb panasz, mert a becslések szerint közepes termés várható belőle.

Apáti Ferenc, a FruitVeb elnöke mindezt azzal magyarázta, hogy a dió ültetvényeket a jelentősebb tavaszi fagyok elkerülték, jó volt a virágzás, viszont az évszázados aszály ott hagyta a nyomát.

Május végén a Dunántúlon volt elegendő csapadék, ami jót tett a növekedésnek és a termés mennyiségnek, de a baktériumos fertőzést fokozta az eső, ami visszaütött a minőségben. Az északi, keleti termőtájon - ahol a hazai dió termőterület hatvan százaléka található - az aszály miatt kevesebb a termés, mert 2-4 milliméterrel kisebbek a gyümölcsök a szokásosnál, így a tavalyinál 20 százalékkal alacsonyabb, de összességében közepes diótermés várható

- nyilatkozta az elnök.

dió

A tavalyinál 20 százalékkal alacsonyabb, de összességében közepes diótermés várható – fotó: pixabay.com


Nem sokat változtak az árak

A termelői árak nem változtak tavalyhoz képest, sőt van, ahol csökkenést is lehet tapasztalni. Jelenleg a mosott, szárított, válogatott és csomagolt héjas dió ára 950 forint körül van.

A hazai és a nemzetközi piacon a diótermesztés csak fejlesztésekkel és kutatásokkal őrizheti meg a versenyképességét. A dió nagyon vízigényes, emiatt az öntözésnek alapvetőnek kellene lennie, ehhez képest az ültetvények 90 százaléka öntözetlen.

Apáti Ferenc szerint a versenyképességhez nélkülözhetetlen lenne a hektáronkénti tőszám növelése, a professzionális tápanyag gazdálkodás, a trágyázás, továbbá a koronaalakító metszés a termés betakarítása után.

Ezek hiányában nem várhatunk versenyképes termést, ezért a hozamnövelés az egyetlen megoldás

- fogalmazott.

Szárított tömegben mérve a magyar termésátlag 1 tonna körül alakul hektáronként, az üzemek a 2,5 tonna termésátlagot is elérik, de a franciák például 3-4 tonnára is képesek.

diós

Diós sütemény, sokunk kedvence – fotó: pixabay.com

Mogyoró és szelíd gesztenye

A mogyoró és a szelíd gesztenye a téli szezon nagy kedvencei, de ezekre a FruitVeb-nek nincs nagy kitekintése. Hazánkban érdemi, árutermelő gesztenye ültetvény csak egy van és mogyoró is csak 150 hektáron terem.