A korai kitavaszodásnak köszönhetően március végén országszerte megkezdődött a rügyfakadás szőlőinkben  – írják a BASF szőlővédelmi szakemberei. Mivel az április eleji időjárás szokatlanul meleg volt, számos ültetvényben a szőlő már április 4-én elérte azt a fejlettségi állapotot (2-3 kisleveles kor), amelynél az aszkospórás lisztharmatfertőzés bekövetkezhet. Ahhoz azonban, hogy tényleg be is következzen, megfelelő időjárási körülmények kellenek: legalább 1 mm eső, ami legalább 6 órán keresztül benedvesíti a növényfelületet úgy, hogy közben a levegő hőmérséklete végig 10 °C fölött marad.

Ezek a feltételek, így együtt, április eleje óta szőlőterületeink nagyobb részén a mai napig nem teljesültek. Ugyan többször is volt csapadék, volt hosszú nedvességborítás, és voltak melegebb időszakok is, csak nem egyszerre. Egyes területeken ugyanakkor minden együtt volt. Azokon a területeken, ahol a lisztharmatfertőzés április végén bekövetkezett, az első tünetek megjelenése május 10-e körül várható.

Védekezés tekintetében a legfontosabb teendő elkezdeni a lisztharmat kezeléseket azokon a termőhelyeken,ahol az aszkospórás fertőzés időjárási feltételei teljesen vagy legalább részben teljesültek.

Mivel – a meteorológiai előrejelzések szerint – az elkövetkező napokban melegszik az idő, és sok helyen lehet újabb csapadék, azokon a termőhelyeken is megtörténhet az aszkospórás fertőzés, ahol eddig elmaradt. A micéliumos rügyfertőzésből eredő tünetek, az ún. „zászlóshajtások” megjelenésére ugyanakkor sehol nem kell számítani, mert a lisztharmatgomba rügyekben telelő szövedéke – számításaink szerint – mindenfelé áldozatául esett a kemény téli hidegnek.

lisztharmat fertőzöttség

A BASF szakértőinek javaslata: erre a célra a Kumulus S 4 kg/ha-os adagját vagy – ahol az egy hektárra kijuttatott permetlé mennyisége 200 liternél kevesebb – 2%-os töménységű oldatát használhatjuk. Ez még nem a fő védekezés, csak a primer fertőzés gyérítését segíti. Miután a tünetek megjelentek, akkor kell majd kipermetezni a betegség teljes elfojtására szolgáló Sercadist (0,15 l/ha). Mivel az aszkospórás fertőzés folyamata általában elhúzódik (van, hogy 30-40 napon át tart), fontos, hogy ne csak egy, hanem két Sercadis-kezeléssel tervezzünk (nem egymás után, hanem megszakítással).

Azokon a borvidékeken, ahol eddig részben se teljesültek az aszkospórás fertőzés meteorológiai feltételei, fölösleges még a lisztharmat ellen védekezni.

Járjon egy lépéssel a szőlőbetegségek előtt!

A BASF munkatársai a teljes szőlővédelmi szezon során segítik a szőlőtermesztőket növényvédelmi előrejelzéseikkel. A bejelentkezés után elérhető szöveges és videós tanácsok informálják a felhasználókat arról, hogy milyen növényvédő szereket érdemes használni az adott betegségnyomás mellett, illetve megkönnyítik a termelők dolgát a permetezések pontos idejének meghatározását illetően is.

Kövesse a BASF szakértőinek szöveges és videós szőlőbetegség-jelentéseit és tanácsait, így járványhelyzetekben is optimalizálhatja permetezési hektárköltségeit!

A BASF weboldalán a műszeres betegség-előrejelzés mellett rendszeres szöveges és videó előrejelzéseket is talál 22 borvidékre!