Jelentősebb fagykárokkal az ország északi és észak-keleti részében lehet számolni – mondta a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) alelnöke szombat reggel az M1 aktuális csatornán.

Apáti Ferenc közlése szerint az említett országrészekben az elmúlt két hónapban négy-öt olyan éjszaka is volt, amikor mínusz 2, mínusz 4,5 fokig csökkent a hőmérséklet, és ez jelentősebb terméskiesést okozhat bizonyos gyümölcsöknél. A múlt heti hidegfront ebből a szempontból nem volt akkora probléma, mint a korábbi fagyos időjárás – tette hozzá.

Nem a múltheti hidegfront volt a legnagyobb probléma – fotó: Shutterstock

A Mátrában több gyümölcsösből jelentettek kárt: a gyümölcsfák lombozata sokfelé elfeketedett, a kajszibarack- és a diófa ültetvényeken súlyos károkat okozott a hideg, főleg a völgyes részeken. Ugyanakkor az ország többi részéről is érkeztek hírek káreseményekről. Zala megyében a viharos szél és hideg miatt főként az almaültetvényeken keletkezett fagykár, és károsodhatott a repce is, de ez csak később válik észlelhetővé. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke tájékoztatása szerint gazdák eddig a megye több járásából összesen 90-100 hektárnyi almásból jelentettek 50-80 százalékos fagykárt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből szintén érkeztek hírek fagykárról: itt főleg az alma-, a körte-, és a cseresznyeültetvények károsodtak.

Ledó Ferenc, a FruitVeB elnöke az MTI-nek korábban úgy nyilatkozott, hogy az ágazatban évente átlagosan mintegy 20-30 milliárd forint kárt okoznak a tavaszi fagyok, és mintegy 15-25 milliárd forintnyit a jégverés. A csapadékhiány, az aszály okozta kiesés azonban jelentősebb, minimálisan 40 milliárd forint évente.