Az alma betakarítása a termésbecsléssel kezdődik. Ennek alapján tudjuk megállapítani a várható alma mennyiségét, ami a szedés szervezéséhez, az értékesítés vagy tárolás megszervezéséhez ad alapvető információt. A betakarítás jó időzítése, megfelelő szervezése és lebonyolítása

a gyümölcs minőségére kiemelkedő fontossággal bír.

A szedési érettség megállapításánál a nyári és őszi almák, illetve a téli almák között eltérés van. A nyári és az őszi almák azonnal fogyaszthatók, ezért érettségüket érzékszervi vizsgálattal állapítjuk meg. E fajták többségét általában több menetben tudjuk betakarítani, ezért fontos, hogy a szedők jól el tudják különíteni a fogyasztásra alkalmas és az éretlen gyümölcsöket. A téli almánál a szüretidő megállapítása kicsit összetettebb kérdés. Általános elveket nem érdemes adni, hiszen az időpont megválasztásánál azt is fontos figyelembe venni, hogy mennyi idejű és módú tárolásra kerül a gyümölcs.

A szedés szervezése, eszközei az ültetvény művelésmódjától, a termés további kezelésétől függően eltérő lehet. A szedés a legnagyobb élőmunka-ráfordítást igénylő munkafolyamata az almaültetvényeknek. Minden esetben figyelni kell arra, hogy a gyümölcsök az ütődésre érzékenyek, tehát a szedésnél és válogatásnál nagyon kíméletesen kell eljárni.

appelar

Masszív felépítmény a biztonságos munkához – fotó: appelar.com

Az appelar.com meglátása szerint a szüretelőkocsik alkalmazása az intenzív, nagy tőszámú almaültetvények megjelenésével egyidejűleg jelent meg, azaz nem túl hosszú múltra tekint vissza.

A szüretelés hatékonyságának növelése volt a cél,

ami életre hívta a használatukat. Egy optimálisan választott kocsi az almaszüretelésen túl nagyon hasznos segítséget tud nyújtani a metszés és gyümölcsritkítás területén is, de ha egy gazdaságban fontos szempont a jégháló nyitása, zárása, ott is nagy hasznát veszik egy ilyen berendezésnek, hiszen még hatékonyabbá tudja tenni ezt a munkafolyamatot.

appelar

Metszés vagy akár gyümölcsritkítás területén is nagyon hasznos lehet – fotó: appelar.com

Tapasztalatunk szerint a szüretelésre fordított időt a szüretelőkocsik, platformok alkalmazása legalább 25 százalékkal csökkenti. Ez számottevő bérmegtakarítást eredményez, valamint munkaszervezés szempontjából jelentős könnyebbséggel számolhatunk. Gyakorlatilag a szedőkocsin dolgozó munkások ugyanazt a munkafolyamatot végzik, mint a földről szüretelők, csak 1,5-2 méter magasan. Számításaink szerint teljes kihasználtság mellett 1 db vontatott, szüretelő platform beruházása már 2 szezonban megtérül – mondta Csató Csaba, az appelar.com cégvezetője.

A megfelelő berendezés kiválasztása mindig a helyi adottságoktól függ. A termékskálánk a legtöbb ültetvényszerkezetben eredményesen használható, de összefoglalásként elmondható, hogy az intenzív 3,5 méteres sortávolságú és legalább 2,7 méter téli magasságú ültetvényekben a leghasznosabbak – tette hozzá.

odisys

Szállítószalagok kavalkádja a biztos célba juttatásért – fotó: Odisys Bt.

Az Odisys Bt. tapasztalatai alapján a szüretelőkocsik jelentős átalakuláson mentek át az elmúlt években. Mai szemmel nézve a korábbi modellek inkább voltak ládaszállításra is alkalmas emelőkocsik, mintsem szüretelő berendezések. A kor ma már megköveteli, hogy a gyümölcs a lehető leggyorsabban, a lehető legkevesebb sérülést elszenvedve jusson a vásárló asztalára. Ennek a követelménynek egy ládaszállító csak részben tesz eleget, hiszen ennél a szedési technológiánál a gyümölcsöt még mindig kézzel juttatjuk a ládába, így ha nem vagyunk elég óvatosak, megvan annak a lehetősége, hogy megsérül.

A másik komoly probléma, hogy ezeknél a gépeknél a súlypont nagyon magasra került, 1-3 konténer plusz a kezelőszemélyzet, ami már jelentősen rontja a gép stabilitását, végső soron pedig a biztonságot.

A mai korszerű gépeknél ezek a problémák kerültek kiküszöbölésre.

A legmodernebb berendezések már nem várják el a felhasználótól, hogy óvatosan kezelje a gyümölcsöt, hiszen a főbb műveleteket már a gép végzi helyettünk. Nekünk annyi a dolgunk, hogy a termést levesszük a fáról, és ráhelyezzük a fogóujjas szállítószalagra, ahonnan a gyümölcs mindössze egyszer kerül átrakodásra, amikor a központi, végtelenített szivacsos szalagra kerül, ami már közvetlenül, ütődésmentesen szállítja a konténerbe, legyen szó akár almáról, körtéről vagy újabban őszibarackról.

Egy ilyen kocsival már nem lehetetlen a 300 kg/fő/óra teljesítmény sem, a korábbi 100-150 kg-mal szemben, ráadásul ezen típusoknál a konténer már az alsó szinten kerül szállításra, ezáltal a súlypont nem emelkedik meg jelentősen. A műszaki tartalom is változott, ma már nem elegendő a 10-15 Le, a piac az erősebb, robusztusabb gépek felé fordult, melyek tartósabbak, strapabíróbbak, és ennek megfelelően ma már akár 25 Le-s gépekkel is találkozhatunk.

odisysA legszebb gyümölcsök is kényelmes közelségben – fotó: Odisys Bt.

Egy jól választott berendezés azonban további előnyökkel is bír, hiszen kiválóan alkalmazható akár a jégháló kezelése során, akár a metszési munkálatokkor. A hagyományos, csak emberi erőt alkalmazó szedőbrigádok jellemzően a földről, illetve létráról vödörbe vagy „köténybe” szedik a gyümölcsöt, ami így könnyebben sérülhet, és a plusz rakodási munkafolyamatok a szedési időt is növelik. Ha az ideális ültetvényméretet vesszük alapul, ami azt jelenti, hogy kb. 15 ha/gép, akkor 3 évre kalkulálható egy szedőkocsi beruházásának megtérülési ideje.

Cégünk a REVO Piuma szüretelőkocsit ajánlja. Ez a gép egyedülálló, szabadalmaztatott technológiával van felszerelve, mely alatt a fő szállítószalag kialakítását értjük. Ez a szivacsos, redős szalag egy darabból áll, tehát a fogóujjas szalagról érkező gyümölcs innen már átrakodás nélkül kerül a konténerig, szemben a jellemzően korábbi években alkalmazott megoldással, ahol a lefelé szálló és a vízszintes ág között egyszer átrakodták a gyümölcsöt, ami komoly hibalehetőséget jelent, hiszen itt kieshet a termés.

További pozitív tulajdonsága, hogy erős, 25 Le-s Yanmar motorja van, amihez mintegy 2,5 tonnás súly társul. A vezérlése kifinomult, a sebesség fokozatmentesen állítható, és mind a 4 kereke kormányozható, igény esetén pedig hegyi változatban is elérhető, ami automata szintezővel van szerelve, így a platform mindig vízszintben állhat – mondta az Agroinform.hu-nak Hernek Gábor, az Odisys Bt. gépértékesítője.

agrokerKedvünk lenne benevezni vele egy gokartversenyre – fotó: Agroker Holding Zrt.

A szüretelőkocsik fejlődését az is kiválóan szemlélteti, hogy a gépek ultrahangos sorkövető automatikával is rendelhetőek, szemben a korábbi pálcás vagy bowdenes megoldások helyett – tudtuk meg az Agroker Holding Zrt.-től. Ugyancsak meg kell említeni a kormányzási technológiák előrelépését, melyek bár nem az elmúlt években kerültek kifejlesztésre, de nagyon komoly innovációt jelentenek egy-egy korszerű szedőkocsi esetében. További pozitív tulajdonságként említendőek a különböző, nagy stabilitást és ezáltal biztonságosabb munkavégzést garantáló platószintezések fejlesztései.

A kertészetünkhöz megfelelően választott szüretelőkocsi a jéghálós ültetvények hálómunkáira is tökéletesen használható berendezés, de kiválóan használható metszési munkálatokra, vagy akár a telephely egyéb karbantartási feladataira, mint például a hűtőház mosása.

agrokerBármilyen terepen magabiztosan halad – fotó: Agroker Holding Zrt.

Egy korszerű szedőkocsival páratlan minőségű, ép gyümölcs szüretelhető, mindez ráadásul töredéklétszámmal, nagyobb teljesítmény mellett. Ezek a tényezők pedig egyenes arányosságban vannak a profitnövekedéssel. A hazai kertészetek egy modern szüretelőkocsi vásárlása esetén a területek nagysága, a felhasználási célok és a termelési intenzitás függvényében

általában 3-5 év megtérülési idővel számolhatnak.

Cégünk az Orsi leveling 135 és 165 típusokat ajánlja, melyek nagy flexibilitással és kitűnő terepképességgel rendelkeznek, továbbá ezeken a berendezéseken alapfelszereltség a kormányzási módok széles repertoárja. Nagyon fontos megemlíteni a gazdaságos és alacsony rezgésű motorokat, illetve a rendkívül széles felszereltség-választékot, mellyel szüretelőkocsink bármilyen ültetvénymérethez és terepviszonyhoz alakítható – nyilatkozta Dojcsák János, az Agroker Holding Zrt. gépüzletág vezetője.

Ha a jövőben az almabetakarítással kapcsolatos berendezést vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.