Németországban a tavaszi fagyok egyre nagyobb károkat okoznak a gyümölcstermesztésben, miközben – a globális felmelegedés hatására – a gyümölcsfák virágzása egyre korábban kezdődik, ami jelentősen növeli az elfagyás veszélyét, és a Bodeni-tó környékén termelt, híres német alma luxuscikké válhat, illetve más fajták léphetnek a helyébe.

Az almafák termését kora tavasszal a fagy, nyáron pedig a hőség vetheti vissza. Egyre gyakoribbak lesznek a viharok és jégverések, amelyek ellen a gyümölcsfákat nehéz megvédeni, a biztosítás pedig már most is komoly kiadásokat jelent, és rontja a termesztés jövedelmezőségét. Ezért a termesztők szervezetei fontolóra veszik, hogy az érzékeny gyümölcsök helyett részben a sárgadinnyére vagy görögdinnyére, illetve zöldségekre való átváltást ajánlják tagjaiknak – olvashatjuk a globeecho.com hírportálon.


A dinnyék új fajtái magas terméseredményt, korai érést és ezáltal megfelelő jövedelmezőséget biztosítanak, miközben a tavaszi fagyok nem jelentenek veszélyt azokra. A sárgadinnyék közül erre a célra ajánlja magát a mintegy 10 cm átmérőjű, kantalup típusú, magas cukortartalmú Gandalf fajta, amely újdonságként Európa-szerte magas keresletet eredményezhet.

A gyümölcstermesztést természetesen nem lehet egy csapásra felszámolni, de mindenképpen más módszerekkel kell művelni. A jövőben nem kell félni az új fajták bevezetését célzó kísérletezéstől. Az átváltás azonban nem történhet egyik évről a másikra, egyrészt az ültetvények felszámolásához szükséges hosszabb idő, másrészt az új fajok, illetve fajták piaci bevezetése és a fogyasztókkal való megismertetése miatt.