A lengyelországi Szentkereszt Vajdaság gyümölcstermesztése hanyatlásnak indult, sokak számára ez lesz a vég. A szandomierzi gyümölcstermesztők egyenesen azt mondják, ha semmi sem változik, ez lesz az utolsó éve a gyümölcstermesztésnek ebben a régióban, tájékoztatott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Siralmasan olcsó az alma

Az előző évekhez képest körülbelül feleannyiért lehet eladni a gyümölcsöt, ezzel szemben az energiaárak és gyümölcsösök fenntartási költsége megkétszereződött. A gyümölcsösök tulajdonosai attól tartanak, hogy ez lesz az utolsó évük, ha nem áll be semmilyen változás. A piac már két éve stagnál, az árak nem fedezik a termelési költségeket - írja a Świętokrzyskie Echo Dnia.

Az étkezési alma termelői ára jelenleg 70-75 groszy/kg (55-59 Ft), ami tavaly 1,50 zlotyi/kg (118 Ft) volt, de a gyümölcstermesztők szerint még ezen az áron sem tudják eladni.

Mi áll az almaválság hátterében?

Az értékesítési nehézségek oka alapvetően a nemzetközi helyzet:

Keletre, Fehéroroszországba vagy Ukrajnába nem tudnak eladni almát, és a Nyugat sem akar többet a lengyel almából.

A probléma azonban ennél összetettebb, a Fruitveb.hu-n korábban megjelent egy interjú a Lengyel Gyümölcstermesztők Egyesületének elnökével, aki szerint többek között ezek a tényezők játszanak szerepet a lengyel alma körül kialakult helyzetben:

  • A lengyel almaültetvények nagy részén helyi fajták találhatóak, de a világpiacon a Gála, a Golden Delicious és a Red Delicious az igazán keresett.
  • Rengeteg közepes minőségű almát állítanak elő, és a legtöbb fajta nem illik számos, elsősorban távolabbi piac igényeihez.
  • A belföldi fogyasztás a lengyeleknél egyre csökken, és ehhez képest túl keveset exportálnak.
  • Fontos lenne a feldolgozóüzemekkel kapcsolatban, hogy hosszú távú szerződések jöjjenek létre, amelyeket azonban szerencsétlen módon sem a termelők, sem a feldolgozók, sem a lengyel kormány nem akar bevezetni igazán.

alma ládában

Tonnában kifejezve lehet, hogy Lengyelország az Európai Unió legnagyobb almatermelője, de nem ők diktálnak – Fotó: Pixabay

Witold Boguta, a Lengyel Zöldség- és Gyümölcstermesztők Országos Egyesületének elnöke azt nyilatkozta, hogy bár tonnában kifejezve Lengyelország az Európai Unió legnagyobb almatermelője, de nem ők diktálják a trendeket, hanem a belgák, a franciák és az olaszok, akik jól szervezettek, képesek a termelést tervezni mennyiség, minőség és fajták tekintetében. Képesek megszervezni az értékesítést, de még egyes kisebb, alsóbb rendű szervezeteiken vagy egyesületeiken belül is végig tudják vinni a válsághelyzetek kezeléséhez szükséges intézkedéseket.