A Debreceni Egyetem Növényvédelmi Intézete már 24. alkalommal rendezi meg konferenciáját, amelyet idén az élelmezési világnapon tartanak – olvasható a Debreceni Egyetem honlapján.

A kétnapos tanácskozáson többek között szó lesz az új kihívásokról amelyek próbára teszik a növényvédelmet – fotó: Debreceni Egyetem

Minden évben újabb és újabb károsítók, állati kártevők és korábban nem tapasztalt betegségek jelennek meg, ami nagy kihívás elé állítja a növényvédelmet. Ezt a jelenséget is elemzik növényorvosok, növényvédő szakemberek, a szakterület kutatói, oktatói és PhD-hallgatók október 16-án és 17-én a 24. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.

Kovács Béla a területen kutató szakemberek felelősségére hívta fel a figyelmet – fotó: Debreceni Egyetem

A rendezvény megnyitóján Kovács Béla, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar tudományos dékánhelyettese kiemelte a növényorvosok, a növénytermesztés és –nemesítés területén kutató szakemberek felelősségét.

„Különös hangsúlyt kap ez éppen ma, hiszen 40 évvel ezelőtt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) élelmezési világnappá nyilvánította október 16-át” – ismertette Kovács Béla.

Kövics György a hatalmas mértékű élelmiszer-pazarlásról beszélt – fotó: Debreceni Egyetem

„ A növényvédősök komoly felelőssége az, hogy elegendő élelmiszer legyen az emberek asztalán, hogy a termés minél nagyobb mennyiségét megvédje a károsítóktól” – hangsúlyozta Kövics György, a DE MÉK Növényvédelmi Intézet egyetemi tanára.

„Most sajnos több mint egyharmada elvész, még a növényvédelem tevékenysége ellenére is. Ezt pedig további veszteségek követik például a tárolás, raktározás során és az élelmiszer-pazarlás is hatalmas mértékű. Erre próbálja a növényvédős társadalom felhívni a figyelmet” – tette hozzá.

A kétnapos tanácskozáson szóba kerül többek között, hogyan lehet méhbarát a növényorvos tevékenysége, hogyan változik a kalászosok gyomirtási gyakorlata, illetve milyen a jégháló hatása almaültetvények gyakori kártevőire.

A „Gulyás Antal Emlékérem a növényvédelemért” -kitüntetés idei díjazottja Leskó István – fotó: Debreceni Egyetem

A Tiszántúli Növényvédelmi Fórum hagyományának megfelelően ezúttal is átadták a „Gulyás Antal Emlékérem a növényvédelemért”-kitüntetést. Az idei díjazott Leskó István mádi szőlész-borász, növényorvos. A Hajdú-Bihar Megyei Növényorvosi Kamara Kiváló Növényorvos–elismerését pedig Móra Tibornak ítélték oda 2019-ben.

A szerdai plenáris előadások és szekcióülések után csütörtökön Nagyváradra utaznak a fórum résztvevői. Látogatást tesznek a Partiumi Keresztyén Egyetemen, ahol a Debreceni Egyetem kihelyezett mezőgazdasági mérnök képzést folytat, majd megismerkednek az Érmelléki Borvidék tájfajtáival, borászati és növényvédelmi problémáival. A program Bihardiószegen zárul.