A speciális tápanyag-utánpótlási megoldásokkal foglalkozó, magyar tulajdonú, szolnoki székhelyű Malagrow Kft. ügyvezető igazgatóját, Malatinszki Györgyöt a cég által szervezett gazdasági konferenciasorozat kecskeméti állomásán kérdeztük.

A rendezvény fő témája a modern kertészeti technológiák, illetve az általuk elérhető eredmények bemutatásán túl az volt, milyen nehézségekkel kell megküzdenie az ágazatnak; milyen új versenytársak jelentenek erős konkurenciát az exportpiacokon, sőt a hazai kereskedelemben is; továbbá milyen átrendeződés történik a térségben. Olasz, lengyel és szlovák szakértők is elmondták ezzel kapcsolatos tapasztalataikat.

Mi volt az idei Malagrow Gazdasági Konferencia célja?

Arra kívántuk felhívni a figyelmet, és ezzel egyúttal a megoldáskereséshez is hozzájárulni, hogy

csak intenzív, professzionális kertészeti termeléssel alapozható meg az ágazat versenyképessége.

Nagyon komoly a konkurencia, és az európai piacokon a hagyományos versenytársak – Olaszország, Spanyolország – mellett olyan új feltörekvők is egyre hangsúlyosabban vannak jelen, mint Lengyelország és Szlovákia. Nem szégyen tanulni tőlük. Az egyre növekvő zöldség-gyümölcs import is azt jelzi, hogy az egyébként jó adottságokkal rendelkező hazai termelés helyenként nehezen tud helytállni.

kép

Malatinszki György: A kertészek érzik, hogy ami régen volt, az nem folytatható a végtelenségig, de nem tudják, merjenek-e beruházni, fejleszteni – fotó: KNK PR & Média/Drajkó E. Orsolya

A lengyel és a szlovák példák mit mutatnak?

Nagyon hasonló problémákkal küszködnek a lengyel gazdák is, mint a magyarok. Náluk ugyanakkor jobban működik a termelői összefogás, amely elengedhetetlen az olyan árualap létrehozásához, amellyel meg lehet jelenni az exportpiacokon vagy az élelmiszerláncok pultjain. Lengyelországban valószínűleg inkább alulról szerveződött ez az együttműködés, mint nálunk, és két lengyel egyébként is jobban képes összefogni, mint két magyar. Természetesen ígéretes példák idehaza is vannak. A kérdés az, hogy elég gyors-e ez a fejlődés ahhoz, hogy felvegyük a tempót a nagyon szoros globális versenyben.

A szlovákiai teljesen más történet. Ott olyan gyorsan akkora koncentráció zajlott le, hogy gyakorlatilag már csak néhány nagy termelő maradt, azok pedig vérbeli profik. A professzionalizmus áthatja a termelésüket.

Figyelnünk kell Romániára is, ahol termékeink forgalmazójaként szereztünk tapasztalatokat. Az elöregedő magyar kertésztársadalommal ellentétben ott nagyon sok a fiatal. Talán még alacsonyabb színvonalon termelnek egy-két kultúrát, de nem kérdés, hogy fejlesszenek-e. Nyitottak az újra, sokkal jobban, mint a magyarok. Nagy felfutás előtt áll a romániai piac.

Hol áll a globális versenyben a hazai kertészet?

Kapaszkodunk, próbáljuk megtartani a pozícióinkat. Ez nem egyszerű, elég, ha csak a generációváltás nehézségeire utalok. A megfelelő szaktudás is hiányzik, a zöldségtermesztésben például alacsonyabb színvonalú, mint a szántóföldi művelésben. A szőlő- és gyümölcstermesztésben szerencsére jobb a helyzet.

A tudásátadás milyen helyet foglal el a Malagrow működésében?

Számunkra alapvető kérdés, hogy részt vegyünk a termelők tudásszintjének emelésében, hogy megmutassuk, miként tehető intenzívvé és professzionálissá a termesztés. Akkor leszünk mi is eredményesek, ha a kertésztársadalom mind jobban sikeres.

Milyen évet zárt a Malagrow 2019-ben?

Nagyon jó évet zártunk. Ugyanakkor éreztük, érezzük a kihívásokat, valamint a termelői társadalom átalakulását is.

Miben nyilvánult meg az átalakulás? A termékforgalomban?

A termékforgalmunk mindig is rendben volt. A termelők körében tapasztaltunk egyfajta bizonytalanságot. Azon tipródnak, hogy a jelenlegi feszítő körülmények közepette mit lépjenek. Azt már érzik, hogy ami régen volt, az nem folytatható a végtelenségig, de nem tudják, merjenek-e beruházni, fejleszteni.

kép

„A zöldség- és gyümölcstermesztésben már technológiai elemmé váltak a biostimulátorok” – fotó: KNK PR & Média/Drajkó E. Orsolya

Önök mit terveznek 2020-ra?

Nagyon komoly terveink vannak. Nemcsak a kertészetre, hanem a szántóföldre vonatkozóan is, ahol egyfajta új szemléletet igyekszünk elfogadottá tenni. Ezt szolgálja a YieldON biostimulátorunk bevezetésének felgyorsítása is, amely eddig soha nem használt növényi kivonatok kombinációjával fokozza a növények termőképességét. A Megafolt pedig újrapozicionáltuk: amerikai és francia tapasztalatok alapján kidolgoztuk a gyomirtó szerekkel való együttes kijuttatásának technológia fogásait. Ugyanis tudományos tény, hogy a gyomirtás stresszt vált ki kultúrnövényekből, ennek leküzdésében segít ez a termékünk.

Ha már termékekről beszélünk, melyik a cég zászlóshajója?

A kertészet területén a biostimulátorok azok, amelyek meghatározzák a portfóliónkat. Ezen belül a legismertebb a gyökeresedést serkentő készítményünk. Egyébként már nagyon sokan próbálták leváltani, de amikor valami gond van, mindig ez az etalon, amelyhez visszanyúlnak a gazdák.

A magyar piacon mióta léteznek a biostimulátorok?

Huszonegy éve. Amikor elkezdtük forgalmazni, még a szakmában is sokan értetlenkedtek, mit akarunk ezekkel. Mára már elfogadottá váltak, bár erősen növényfüggő az alkalmazásuk. A zöldségek esetében akár jellemzőnek is mondhatók, a gyümölcstermesztésben is technológiai elem. A szőlőt tekintve szintén jól alakul a használatuk, komoly lehetőséget látnak bennük.

A szántóföldi termesztésben jelenleg még kisebb az elfogadottságuk. Egy extenzív kultúra esetében 5-6-7 százalékos terméstöbbletet lehet általuk elérni –  ezzel a biostimulátor ára egyébként három-négyszeresen megtérül –, viszont könnyen előfordulhat, hogy az időjárás meg elvesz 20-30 százalékot. Ráadásul létezik egy lélektani határ is, hogy mennyit hajlandók a gazdák hektáronként költeni.

kép

„A Tudásfarmunk izgalmas szakmai kihívás lesz arra is, hogy mit tudunk hozzáadni az egyik legjobb hazai gazdálkodó magas technológiai színvonalú termesztéséhez” – fotó: KNK PR & Média/Drajkó E. Orsolya

Van egy 15 fős szakértői gárdájuk is. Miből áll a tevékenységük?

A Malagrow kereskedelmi cég, azon dolgozunk, hogy minél több fogyjon a termékeinkből. Viszont a hitelességünk szempontjából fontosnak tartjuk, hogy megbízható információkkal szolgáljunk. Ezért van technológiai fejlesztéssel foglalkozó szakértőnk, aki a termékeinkkel kapcsolatos különböző kísérleteket összegezi, elemzi és átadja a többi kollégának, akik ezekkel a korrekt információkkal mennek oda a termelőkhöz. Van utánkövetés is, amelynek során begyűjtjük a felhasználói tapasztalatokat.

Idén felavatjuk a Tudásfarmunkat is, amely egy professzionálisan termelő kertészetben működik. Ezzel megteremtjük annak a kereteit, hogy a magyarországi viszonyokra is üzemszerűen és szerteágazóan vizsgálhassuk termékeink hatásosságát. Izgalmas szakmai kihívás lesz arra is, hogy mit tudunk még hozzáadni az egyik legjobb hazai gazdálkodó magas technikai-technológiai színvonalú termesztéséhez.

Azt tervezzük, hogy a Tudásfarmot valamilyen formában megnyitjuk a szakmai érdeklődők előtt is. Nagyon fontosnak tartjuk ezeket a lépéseket, mert felhígult a piac.

A kínálati piac?

Igen. Nagyon könnyű azt mondani, hogy ez vagy az a termék ugyanaz, mint az általunk forgalmazott Valagro cégé, csak olcsóbb. Mögöttünk ugyanakkor húsz év tapasztalata áll, és amit mi állítunk egy termékről, az valóban úgy is van.

A termelőknek sem könnyű eldönteniük, hogy mit válasszanak a kínálatból. A biostimulátorok hatásmechanizmusa egyébként is sokkal bonyolultabb, épp ezért nehezebben összehasonlíthatók, mint az NKP műtrágyák vagy az egyszerű növényvédő szerek.

A sajtótájékoztatón bejelentett post harvest programjuk hol tart?

A zöldség- és gyümölcstermesztésre már számos technológia létezik, ugyanakkor a termés értékvesztéssel jut el a piacig, mert nincs post harvest technológia, amellyel megvédhetnénk, javíthatnánk a pulton tarthatóságát. Ezért foglalkozni kívánunk azon eljárásmódok bevezetésével, amelyekkel megóvható a zöldség-gyümölcs a minőségromlástól a földtől az asztalig tartó útján. Ezzel csökkenthető a termelési hulladék is, így végső soron hozzájárulás is a fenntartható gazdálkodáshoz. Ebben a Decco Italia a nemzetközi partnerünk. Még idén forgalomba kerül egy új termékünk, a raktári gombaölő szer, amely gyümölcstárolás biztonságát fokozza.