Az ültetvényekben fagyvédő eszközökkel, öntözéssel és a jégveréstől valamint a Nap káros sugaraitól védő hálókkal kénytelenek védekezni a termelők.

Napégés és a poloskák ellen még kihúzhatjuk a fátyolfóliát

Lassan a házikertekben is fólia, védőháló alá kell költözniük a növényeknek. Az ágyások esetében ez még talán megoldható. Tavasszal a palánták védelmére, később a napégés és a poloskák ellen még kihúzhatjuk a fátyolfóliát, a rovarhálót vagy a rascherhálót, talán még a gyümölcsbokrok és a szőlő esetében is alkalmazhatjuk némelyiket, de a kertek gyümölcsfái esetében ez nem járható út. Nehéz feladat.

fátyolfólia

Fátyolfólia a palánták védelmére – fotó: Zsigó György/NMNK

A Nap sugarai is lehetnek károsak

A tavaszi fagyok és a nyári aszály után már a Nap káros sugaraival is számolnunk kell. A cukorfokot növelő napsugarak perzselhetnek is. A tünetek felismerése sem egyszerű, mert hasonlítanak a hiánybetegségeknél jelentkező elváltozásokra. Amennyiben a napos oldalon látjuk, a durva körvonalú, a levélerek mintázatával nem összefüggő foltokat, akkor biztos, hogy a napperzselésről van szó.

A telepítés és a zöldségágyás helyének a kiválasztásánál, és pl. a fajtaválasztáskor már erre is gondolnunk kell.

napégés

A durva körvonalú, a levélerek mintázatával nem összefüggő foltok a napperzselés miatt alalkulnak ki – fotó: Zsigő György/NMNK


Csökkentsük a káros hatásokat!

Meg lehet előzni vagy legalább csökkenteni lehet a Nap káros hatását. Az árnyékolással (Raschel háló, festett fólia), az ellenálló növényi bőrszövet kialakításával (a túlzásba vitt nitrogéntrágyázástól laza, világos színű, érzékeny levelek fejlődnek) és megelőzésképpen segítenek a „napolajok".

Ilyen pl. a Prosilicon lombtrágya, de a Biosol-káliszappanról illetve a Vektafid A-ról is jókat mondott Reider Imréné szaktanácsadó. Sok biostimuláló készítmény algát, illóolajat, humuszt, aminosavat tartalmaz, kifejezetten a hőstressz kivédésére reklámozzák ezeket. Nem növényvédő szerek. A kalapról mi se feledkezzünk meg!

kajszibarack napégés

Hullott, napégett kajszibarack – fotó: Zsigó György/NMNK

Párás, borult napok után, vagy a sövények visszametszését, a fürtök kibontását követően érzékenyebbek a növények. Dr. Terbe István professzor úr írása erről szól, érdemes elolvasni és megszívlelni a tanácsait. 2019-ben egy négy perces videót is készítettünk a témában.

Letölthető engedélyokiratok

Örülök, hogy egyre többen érdeklődnek az egyszerű anyagok iránt. A portal.nebih.gov.hu-ról másoltam ki az alábbi táblázatot, ebből letölthetik az „enegedélyokirataikat", melyekben a felhasználásukról tájékozódhatnak. Szerintem érdemes kinyomtatni is, összesen kb. 30-40 oldalnyi az anyag.

parlagfű

Parlagfű – fotó: Zsigó György/NMNK

Virágzik a parlagfű

Már virágzó parlagfüveket találtunk néhány megyében, amelyek többnyire a parlagfű ritka, Ambrosia artemisiifolia var. artemisiifolia változatának terjedésével magyarázható (Hajdú-Bihar megyében 1-2%-os arányban; Veszprém megyében 1% alatti arányban; Nógrád megyében néhány %-os arányban; Békés megyében és Heves megyében néhány egyed virágzik).” A NÉBIH június 30-i jelentéséből idéztem. Indulhat a kaszálás.

Zsigó György/NMNK