Hatalmas bajban van a hazai bodza. A termelők egyre több nehézséggel néznek szembe, hiszen a pandémiát követően jelentősen csökkent a bodza felvásárlási ára. A növényt korábban igen jó áron tudták értékesíteni, főleg a járvány alatt, köszönhetően a magas vitamintartalmának és az immunerősítő erejének - mondta el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fehér vármegyei kertészeti osztályának elnöke az Infostartnak.

Igen hasznos és természetes ételfesték

Csizmadia György elmondta, hogy a bodza felhasználása 95 százalékban ételfesték, hiszen a benne található magas vörösszínanyag-tartalom miatt kiváló választás, ha természetes megoldást keresünk. A megemelkedett árak miatt az élelmiszergyártók lemondtak róla, alig használják már fel néhány receptben.

"Meg kell nézni minden piros termék összetételét, most már nem bodzát fogunk találni egy gumicukorban, egy joghurtban vagy egy gyümölcslében, hanem feketerépalevet vagy feketeberkenye-levet. A gyártók azt gondolták, hogy egy termékben a bodza nem túl magas költség, de összességében amikor vesz egy nagy gyár 80-100 tonna bodzasűrítményt, ott már nyilván nem mindegy, hogy az ára fölment háromszorosára" – emelte ki a szakember.

Az üzemek nem rendelnek többet, így tulajdonképpen a bodzapiac teljesen összeomlott. Az eladási ár töredéke a korábbinak, pedig hazánkban még igen jelentős mértékben, összesen 1500 hektáron foglalkoznak hivatalosan bodzával. A 6-700 termelő most problémákba ütközött és nem tudják, hogyan tovább.

Csizmadia György elmondta, hogy az emberek egészségsebben akarnak élni, közben nem a gyümölcspiac helyzete lesz jobb, hanem az energiaital-piac száguld felfelé. A gond, hogy a fogyasztói szokások átalakultak, így a gyümölcsöt tartalmazó késztermékek piaca radikálisan csökken. Ez pedig túltermelést okoz, ami ahogy minden gyümölcsnél, a bodzánál is megvan. Magyarországon nagyon kevesen fogyasztanak már bodzalevet, lekvárt, hiszen nem is nagyon ismerjük ezeket.

Már alig iszunk gyümölcslevet

Míg korábban az éttermekben 10-ből 9 ember gyümölcslevet fogyasztott, addig ma már nem az a kérdés, hogy milyet, hanem az, hogy egyáltalán fogyasztanak-e ilyet. Ennek persze pénzbe kerül, hiszen a cukormentes, 100%-os levek ára igen magas.

A szakember úgy véli, hogy egy cigihez vagy kávéhoz képest a gyümölcs nagyon drága, azonban megemlítette, hogy ennek ellenére az emberek gondolkodás nélkül inkább vitaminokat vásárolnak, narancslevet meg egyáltalán nem isznak. Megesszük a halkapszulát, tonhalat viszont nem veszünk magunknak. Az alapélelmezésünk egyre nagyobb hiányt szenved magas beltartalom-értékű élelmiszerekből, hiszen ezek drágák, így igyekszünk multivitaminokkal pótolni a kiesett ásványi anyagokat és vitaminokat.

A bodzát otthoni körülmények között is hasznosítani lehet, mint szörp, ivólé vagy éppen természetes ételszínezék - fotó: pexels.com

Egy friss gyümölcslé több készítmény szedését ki tudná váltani, nem beszélve a bodzáról, amelynek rendszeres fogyasztása helyettesíthetné a vastartalmú gyógyszerek szedését. Napi fél deci bodzaié ivása elegendő lehetne a szervezet számára.

"Teljesen abszurd helyzet az, hogy mi most Magyarországon lefagyasztjuk a bodzát, por formájában eladjuk Kínának, ez a por elmegy az Egyesült Államokba, ott kapszulát gyártanak belőle, és az jön vissza Magyarországra. Miközben csak bodzalevet kéne inni" – zárja gondolatait Csizmadia György.