Igyekeztünk a legjobb magyar megnevezést találni az eredeti angol leaf-cutting, levélvágó vagy talán lombozatritkító elnevezés helyett, mivel a gép egy paradicsomültetvény növényházaiban dolgozik.

A növények és gyümölcsök növekedésére optimalizált beltéri klíma okozta kihívások ellenére a Privának sikerült kifejlesztenie a világ első teljesen autonóm levélvágó robotját. A szakszerű ritkítás azért szükséges, hogy a terméssel nem rendelkező szárak és levelei ne vonjanak el plusztápanyagot, és ne árnyékolják le a növekedő és érő terméseket.

robot

A szakszerű ritkítás azért szükséges, hogy a terméssel nem rendelkező szárak és levelei ne vonjanak el plusztápanyagot, és ne árnyékolják le a növekedő és érő terméseket – fotó: www.futurefarming.com

Robotizált növénygondozás

A Priva holland K+F vállalkozás kifejlesztette az első teljesen automatizált levélvágó robotot paradicsomkultúrákhoz, ami a Kompano nevet kapta. Ez az első mobil robot, amelyet a vállalat az autonóm platformjára alapozva kíván bevezetni. A fejlesztések a Priva és a belga Octinion robotikai fejlesztő egyesülésével valósulnak meg.

A Priva eddig a paradicsomtermesztésre szánt Kompanóra koncentrált, míg az Octinion egy szamócaszedő robotot és egy UV-C robotot fejlesztett ki az üvegházakban előforduló betegségek leküzdésére.

robot

robot

A Priva Kompano munka közben. Teljesen autonóm, ettől függetlenül vezetősínek is segítik a munkában – fotók: www.futurefarming.com

Társ a munkában

A Kompano szó hasonlít a társ szó kiejtéséhez, ugyanis eszperantó nyelven társat jelent, és valóban, a robotot arra tervezték, hogy emberi munkatársai mellett dolgozzon az üvegházakban.

A robotot olyan üvegházi kultúrához fejlesztették ki, amelyekben paradicsomot termesztenek magas futtatásos termesztésben. Régi ismert módszer, hogy a növények tápoldatos csatornarendszerben nőnek, és az üvegház tetejére erősített huzalok támasztják meg, erre futnak fel. A növénysorok közt csősínekkel ellátott betonút van. A sínek közötti távolság és az utak hossza is egységesített. Minden sorközi út egyedi számmal van ellátva, és két méterre az út elejétől és végétől egyedi vonalkód található. E vonalkódok beolvasásával a robot tudja, hogy közeledik és hogy kell újra befordulnia.

A szabványosítások, az útvonalszámok és a vonalkódok miatt a robot nem használ és nincs is szüksége GNSS-en, LiDAR-on vagy kamerákon alapuló speciális navigációs rendszerre. Önállóan lép át egyik útvonalról, sorközről a másikra, de kivételesen a repülésből átvett érzékelők segítségével pontosan beméri a következő útvonal sínjeit. A robot első kerekei 90 fokban el tudnak fordulni, hasonlóan a bevásárlókocsikéhoz.

Így kell üzembe helyezni

A Kompano beállítása nagyon egyszerű. Csak annyit kell megmondani neki, hogy a levelek vágását balra vagy jobbra kezdje el. Ezután csak a menetiránytól balra vagy jobbra eső sorokban vágja a leveleket. A második és egyben utolsó beállítás a sávszélesség, amelyen belül vágja a leveleket: például 1,1-1,7 méter magasság között. Továbbá beállítható egy visszatérési pont is, amikor a robot akkumulátorai töltést igényelnek. Amennyiben több Kompano-egységet üzemeltetünk, ami a Priva szerint elég gyakori lehet, akkor jellemzően minden egységnek saját töltőállomása van.

A Kompano sztereokamerával felszerelt, amely minden növényről 1 mm-es mélységpontossággal készít fényképet. Ezt a fényképet elemzik és osztályozzák, hogy meghatározzák, hol található a paradicsomnövény legalsó levele /petioleuma/. Ez az a levél, amelyet hetente le kell vágni. Ez az információ a robotkar végén lévő metszőkar vezérlésére és irányítására szolgál.

A szabadalmaztatott eszköz két rögzített ujjal rendelkezik, amelyek mindegyike csavart görgőkkel van felszerelve, amelyek megragadják a levélnyakat. A pengés görgők levágják a legalsó levelet, majd a robotkéz leereszkedik, és úgy fordul, hogy a levél a földre hulljon. Minden egyes vágásnak simának, hibátlannak kell lennie, hogy a vágási felületen keresztül ne keletkezzenek gyenge pontok a fertőzéshez. Ugyanezen okból a görgős késeket a robot fejében lévő UV-C lámpa a kívánt időközönként automatikusan fertőtleníti.

A vágásokat számolják, és 7-7,5 másodpercenként történik egy vágás. 10.000-15.000 vágás után a görgőkéseket ki kell cserélni. A levágott levelek eltávolítása és elszállítása nem része a robotizált műveletnek.

robot

A levágott levelek eltávolítása és elszállítása nem része a robotizált műveletnek – fotó: www.futurefarming.com

Teljesítmény: 0,8 hektár/robot/hét. A szabványosított termesztési feltételek és a rendszer miatt minden egyes részleg körülbelül 4 hektár méretű. Minden hektáron 70 út van, amelyeket hetente egyszer kell kezelni. A robotnak 2 órára van szüksége minden egyes ösvény, sor metszéshez, és a Priva 20 óra üzemidővel számol egy robot esetében, plusz 2 óra töltés és 2 óra a robot indítására, karbantartására stb. Így minden robot naponta 10 sor növényt tud rendbe tenni. A rendszer heti hatótávolságának közel 0,8 hektárnak kell lennie ahhoz, hogy megfeleljen a termelők teljesítményigényének.

A Priva szerint a Kompanóval történő munka kihívásai hasonlóak a tejgazdaságokban alkalmazott fejőrobotokéval, de vannak különbségek is: ha 10 levélvágó robotra van szükség, akkor valószínűleg 11-et szereznek be, és a 11. tartalékgépként funkcionál.

Egy érdekes üzleti eset

A Priva szerint a termelők már több mint 20 éve érdeklődnek az üvegházakban a munkaerőhiány jelentette kihívások megoldása iránt. 2001-ben jött létre az úgynevezett Prigrow konzorcium, amelyben több mint 70 termelő és a Priva vett részt, hogy automatizált megoldásokat fejlesszenek ki. Néhány évvel ezelőtt még a megfizethető technológia hiánya bizonyult a legnagyobb problémának.

A Priva akkor elhatározta, hogy robotizált megoldásokat fejleszt ki bizonyos feladatokra, munkákra, amelyeknek nagy a munkaerőigénye, de mégsem kell teljesen automatizálni. Olyan feladatok, amelyek technikailag a legkisebb kihívást jelentik, és amelyek további automatizálási lehetőségekkel rendelkeznek, mint például a robotizált betakarítás. Ezek közé sorolták az automatikus levéltelenítést, amely jelenleg 60-85%-os hatékonysággal működik. Más leveleket nem ismernek fel, vagy túl nehéz elérni a robotkar számára.

Bár a vállalat nem közöl árképzési részleteket, azt állítja, hogy a Kompano már most versenyképes az élő munkaerővel szemben, 17,50 eurós átlagos órabér alapján. Az első 50 Kompano robotból álló tételt már legyártották és eladták.

Néhány specifikáció:

Akkumulátor: 5 kWh
Súly: 425 kg
Hossz: 191 cm
Szélesség: 88 cm
Magasság: 180 cm
Karmeghosszabbítás: 125 cm

Forrás: www.futurefarming.com