A nagy élelmiszerár-emelkedések után a borászok alig tudtak drágítani, tavaly azonban már jelentősen növelték az átadási áraikat. Ennek ellenére a hazai borexport mélyrepülésben van és nem tudni, hogy mikor javulhat a helyzet - írta meg a Világgazdaság.

17 százalékos emelkedés

Tavaly 17 százalékkal emelkedett a belföldön termelt és itt is értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok feldolgozó értékesítési ára. Ezzel 2023-ban elértik a hektoliterenkénti 29,2 ezer forintot - tette közzé az Agrárközgazdasági Intézet.

Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott (OFJ) borok közül a fehéreket nagyjából 26 százalékkal drágábban, hektoliterre vetítve 27,6 ezer forintért értékesítettek a feldolgozók. Ezzel szemben vörös- és a rozsborok árának emelkedése körülbelül 15 százalékos volt, amely hektónként közel 33 forintot jelentett. A literenkénti árak tehát még az árak emelése mellett sem érték el a 280 és a 330 forintot.

A tokaji fehérborok árát sikerült növelni

Az exportpiacokon alig tudtak áremelkedést elismertetni a felvásárlókkal. A földrajzi jelzés nélküli, illetve az OFJ-vel ellátott borok hektónkénti árának emelkedése nem érte el a 3 százalékot, alig 28,3 ezer forintra tudták csak növelni.

Az OFJ fehérborok értékesítési ára 2 százalékos növekedéssel, csupán 25 ezer forint/hektoliterre nőt, míg a vörös- és rozsborok 7 százalékkal magasabb áron keltek el. Ez hektónként 27,4 ezer forintot jelent az exportpiacon.


Itthon is drágultak

Az említett, oltalom alatt álló eredetmegjeleléssel ellátott borok hazánkban is jelentős mértékben drágultak.

"A tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára tavaly a 2022-eshez képest 20 százalékkal, hektoliterenként csaknem 151 ezer forintra emelkedett." - derült ki a jelentésből.

Az ide tartozó vörös- és rozsborok közül az egri borok értékesítési átlagára 17 százalékkal növekedett, míg a tokaji fehérboroké 11 százalékkal, 84,4 ezer forintra nőtt tavat. Ezzel szemben az egri vörös- és rozsboroknál már 13 százalékos volt az áremelkedés.

Mélyrepülésben az export

Hiába az áremelkedés, a minőségi boroknak alig akad exportjuk. Hazánk gyöngyöző bor és pezsgő nélkül számolt bor-külkereskedelmi egyenlege mind mennyiség, mind pedig értékben pozitívnak volt mondható 2023 január és októbere között. Ennek ellenére 15 százalékkal, értékben pedig nagyjából 10 százalékkal csökkent a 2022-es adatokhoz képest.

Az export mennyiségben 17 százalékkal esett vissza. Hiába emeltek azonban ára, ez alig tudta kompenzálni a bevételt, így az export értékben is visszaesett: 11 százalékkal, 31,4 milliárd forintra.

Az export és import is jelentősen csökkent - fotó: pexels.com

A külföldön értékesített mennyiség 72 százaléka lédig bor volt. A palackos borok szállításának mennyiség 20, értéke pedig 11 százalékkal esett vissza. A legkeresettebbek továbbra is a magyar fehérborok voltak, a kivitel 84 százalékát ezek tették ki.

A borimport helyzete

Ami pedig a borimportot illeti, ebben az időszakban 47,1 ezer hektoliterre csökkent, így a visszaesés 15 százalékos lett tavaly. Ennek szinte teljes egésze palackos kiszerelés volt. Az összérték 3,6 milliárd forint volt, ami alig 1 százalékos mérséklődést jelentett.