Színesedik a szőlő, már a kékfrankos is kékül. A múlt hét egy részében a változékony időjárás kedvező volt a szőlő számára. A peronoszpóra az időjárási előzmények miatt azonban folyamatosan gondot okoz. Ha nem az új fertőzésekkel, akkor a fokozatos lombhullással – írja a teol.hu

szőlő

Érik a szőlő – fotó: pixabay.com

Dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök a teol.hu kérdésére válaszolva elmondta, hogy  az olyan kései fajtákat, mint amilyen a cabernet, vagy a merlot még nem árt védeni, de már át lehet állni kontakt (réz, kén) készítmények használatára.

A régi peronoszpóra tünetek a kánikulai időjárásban a leveleken beszáradtak, viszont a súlyosan fertőzött levelek hullásnak indultak. A meleg csak tovább fokozza ezt, ennek eredményeképpen pedig alig van új hajtásképződés a tőkéken. Ezt még jobban rontja a napégési tünetek gyakori megjelenése, így a lombozat csak csökkent mértékben képes kiszolgálni a tőkéket.


szőlő

Az eső hatására felrepedt szemeken szürkepenészes gócok jelenhetnek meg – fotó: pixabay.com

Az enyhe tél és a meleg időjárás együttes hatására nagyon sok a rovar: poloskák, atkák,  kabócák, molyok hada eszi, sebzi a szőlőt, ráadásul a seregélyek, vadállatok kártétele is jelentős. Az érő csemegeszőlőkben jól látni, hogy a fürtben rengeteg a sebzett, rágott szem és nagyon gyakori a szürkepenész. Emiatt célszerű a borszőlőket szürkerothadás elleni készítménnyel megpermetezni – tanácsolta a szakember.

A következő hétre változékony, esőkkel, záporokkal tarkított időjárást jósolnak, az eső hatására felrepedt szemeken szürkepenészes gócok jelenhetnek meg. A szüreti időszak előtt erre fokozott figyelmet kell fordítani. A lisztharmat által fertőzött bogyók repedésnek indulhatnak – a károsodott, cukrosodó bogyók viszont az éréskori botritisz fertőzés elindítói lehetnek.

A sérült bogyók majd éréskor szinte biztosan "befertőzik" az ép, cukros bogyókat, és a fajták többségénél – főként a kellő védelem nélkül hagyott szőlőkben – jelentős kár keletkezhet szüretre. Ennek elejét vehetjük, ha a folpet és a réz hatóanyagok használatát előtérbe helyezzük

– mondta Dr. Gabi Géza.

vadkár

Több ültetvényben jelent problémát a vadkár – fotó: pixabay.com

Több ültetvényben jelent problémát a vadkár. A legérettebb szőlőt az őz, a borz, a szarvas és a vaddisznó nagy kedvvel dézsmálja.  A vadak nagy ügyességgel keresik és találják meg a legérettebb részeket és fogyasztják el a bogyókat. A károk ellen a kerítés lehet a biztonságos megoldás.