Noha a hideg tavasz és nyárkezdet miatt a szőlészek azt hitték, hogy kéthetes késéssel indul az idei szüret, a forró nyár behozta a lemaradást. Mostanra Tokaj kivételével valamennyi borvidéken zajlik a korai fajták betakarítása – mondta el az Indexnek Varga Máté, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) szőlészeti szekciójának vezetője.

A szőlőtermelők és a borászatok költségei egyre nőnek, míg a borbeszállítói átlagárak stagnálnak – fotó: MTI/Kovács Tamás

A szakember elmondása alapján minden adott ahhoz, hogy 2021-es egy jó évjárat legyen, de ehhez szükséges, hogy a szüretkezdetig hátralévő időben napos, meleg, kevéssé csapadékos vénasszonyok nyara érlelje be a fürtöket. A korai fajtáknál már jó minőségre van kilátás, noha a mustfokokról még korai lenne nyilatkozni. A közép- és késői érésű fajták várható hozamáról és minőségéről úgyszintén korai még becslésekbe bocsátkozni.

Az idei szőlőfelvásárlási árakon is nyomot hagy a koronavírus hatása. Továbbra is alapvető fontosságú sok borászat számára, hogy mennyire tud vagy akar bekerülni termékeivel a kiskereskedelmi láncokba, és hogy ennek milyen költségei vannak – jegyezte meg Brazsil Dávid a HNT főtitkára. Noha a szőlőtermelők és a borászatok költségei egyre nőttek, a borbeszállítói átlagárak stagnáltak. Az egyes láncok szinte semmilyen áremelési szándékot nem hajlandóak elfogadni.

Ennek ellenére kismértékű áremelés egyes szőlőfajtáknál látszik, legalábbis a borvidékek által beküldött szőlőár-előrejelzések alapján –mondta a főtitkár. Idén eddig a 22-ből tíz borvidékre készült árprognózis, ahol ez nincs, ott szerződéssel értékesíthetik és vásárolhatják a borszőlőt a piaci szereplők. Az árak az egyes szőlőfajtákra 72-150 forint között mozognak, de inkább 100 forint alatti árak a jellemzőek.