Kijöttek a 2020-as adatok

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség csütörtökön közzétett jelentéséből kiderült, hogy 2020-ban legalább 238 ezer ember korai halálozását idézte elő a rossz levegőminőség az Európai Unióban. Történt mindez annak ellenére, hogy a korábbi évekhez képest valamelyest javult a légszennyezettség mértéke, de az adatok alapján ez még mindig nem elég, hogy változás történjen.

Az ügynökség statisztikái alapján a legnagyobb környezeti és egészségügyi kockázat az EU-ban a levegőszennyezés, ami nagy hatással van az európai lakosság életére és egészségügyi állapotára. Egyes városokban az emberek csaknem 96 százaléka az Egészségügyi Világszervezet, azaz a WHO irányelveiben rögzített szintnél magasabb szennyezettségi értéken éli a mindennapjait.

A szállópor már nem akkora veszély

Ami viszont jó hír, hogy a levegőben található szállópor (pm2,5) által okozott halálozások száma csökkenő tendenciát mutat, hiszen ennek mértéke 2005-höz képest 2020-ra közel felére esett vissza. Ha ez így megy tovább, akkor az Unió talán képes teljesíteni a zéró légszennyezési célt, ami alapján 2030-ra 55 százalékkal csökkennie kellene a korai halálozások számának. Ez állt az EEA jelentésében.

A klímacél eléréséhez mindenkire szükség van - fotó: pexels.com

Jelentősen csökkentik a légszennyezést 2030-ra

Már történt konkrét megállapodás azzal kapcsolatban, hogy az évtized végére a kis mértékű részecskekibocsátás mellett az ammóniakibocsátás, valamint a kén-dioxid-emisszió is csökkentésre kerüljön. Előbbi esetében 32 százalékról, utóbbinál pedig 73 százalékról beszélünk, mindezt persze a 2005-ös adatokhoz képest.

Az OLP-ben foglalt vállalások megvalósulása esetén nagyjából 50 százalékkal mérséklődhetnek mind az egészségügyi, mind a környezeti kockázatok. Kihangsúlyozták, hogy a mezőgazdaságban és a közlekedésben nem csak a dolgozók munkájára lesz szükség. A lakosságtól ugyanúgy azt kérik, hogy aktívan vegyenek részt ebben, hogy 2030-ra elérhessük a kitűzött célt. Ehhez azonban mindenkitől környezettudatosabb életmódra van szükség.