Az egyik legjárhatóbb útnak az Európai Unióban a csomagolástechnika olyan jellegű megváltoztatása tűnik, mely az újrahasznosítást (reusing) vagy a könnyen megvalósítható újrafeldolgozhatóságot (recycling) veszi alapul – 2030-ra kitűzött megvalósíthatósági céllal.

Jelenleg az a helyzet, hogy az EU-ban a felhasznált műanyagok egyharmada a hulladéklerakókban köt ki. Sajnálatos tény, hogy itt elhelyezve a levegőtől elzártan azok évszázadokig állhatnak.

Az EU-ban a műanyaghulladékokból 40%-nyi mennyiséget elégetnek, az elégetésekor pedig a környezetre és egészségre ártalmas gázok szabadulhatnak fel. Mondanunk sem kell, hogy a műanyaghulladékok iménti két módszerrel való „eltüntetése” súlyos környezetszennyezést és a források elpazarlását jelenti.

műanyag

Az Európai Unióban mind nagyobb figyelmet fordítanak a felhalmozódott műanyagok okozta környezeti problémák megoldására – fotó: Pixabay

A Közösségben évente 105 milliárd euró nagyságra rúg a műanyagalapú csomagolás értéke, ugyanakkor a felhalmozódott műanyaghulladékoknak csak 30%-át tudják újra feldolgozni. E környezeti kérdés fontosságának tudatában a LIFE-programok közül 40 foglalkozik a műanyaghulladékok okozta környezeti kérdésekkel, az azok keltette szennyezési problémák megoldásával.