A talajveszteség több mint kétharmada mezőgazdasági földterületet sújt, az erdőket viszont – természetszerűleg – csupán csekély (1 százaléknyi) mértékben.

Az eróziós talajveszteségek listáján Olaszország áll az „élen” (8,46 t/ha), ami az eróziós összveszteségek 24 százalékát teszi ki. Messze leszakadva Szlovénia áll a második helyen (7,43 t/ha), majd Ausztria következik (7,19 t/ha).

Az okok főleg a nagy csapadékmennyiségre, a sok meredek lejtésű területre vezethetők vissza,

de egyéb tényezőket is figyelembe kell venni. Így az iskolai tanulmányainkból ismertek szerint fontos a cseppnagyság, az eső intenzitása, erőssége, időtartama, az olvadó hó mennyisége, az olvadás ideje, gyorsasága, a talaj szerkezete, vízgazdálkodása, nedvességi állapota, növényzettel borítottsága.

De számolni kell az „emberi tényezőkkel” is, nevezetesen a talajművelés, talajlazítás jellegével, a vízelvezetés gyakorlatával, az esetleges rossz nyomvonalakkal és legfőképpen a fedőnövényzet káros eltávolításának a következményeivel.

fasor

A területek mentén telepített fasorok hatásos szélvédelmet nyújtanak – fotó: Shutterstock

Németország közepes méretű eróziós veszteségével (1,25 t/ha) elégedett lehet. A Közösség elvárásai szerint az eróziós veszteségeket 9,5 százalékkal kellene csökkenteni, a szántókon még ennél is nagyobb mértékben (20 százalékkal).

Az erózió elleni küzdelemben a Német Faiskolai Szövetség (BdB) fák, cserjék telepítését szorgalmazza. A területek mentén telepített fasorok hatásos szélvédelmet nyújtanak, de a védendő területen belüli fák, cserjék is igen hasznosak.