A fenol számos ipari, vegyipari folyamat káros mellékterméke. Magát a fenolt oldószerként a kenőolajok finomítására, a vegyiparban különböző szintézisekhez (festékek, mesterséges cserzőanyagok, műgyanták készítésére) használják.

Az erős toxikus és karcinogén hatást mutató fenolok a környezetbe jutva súlyos problémákat okoznak, így a mezőgazdaságban is a talajba jutva. A biológiai úton történő lebontás kidolgozása a környezetvédelem egyik nagy kihívása. Ezért is nagy jelentőségű az az eljárás, melyről a Journal of Applied and Environmental Microbiology (2015.3.63-69) folyóirat számolt be.

talaj

A talajba jutva a fenol súlyos környezeti problémákat okoz – fotó: Shutterstock

Az olajjal szennyezett talajból nyert Microbacterium terregenes tiszta tenyészete 7 pH-n, 30 C fokon kalcium-alginátos gélszemcsés kísérletekben hatásosnak bizonyult a fenol lebontásában. A fenolt maximum 700 mg/l koncentrációban tudja 3 napon belül lebontani. Azt is vizsgálják, hogy kobalt, réz és más fémek milyen mértékben befolyásolják az iménti baktérium növekedését, és a fenollebontás mértéke miként alakul.