Különböző tanulmányok és kampányok igazolják, hogy a beporzó rovarok védelme (táplálékuk és élőhelyük biztosítása) biológiai növényvédelemmel kombinálva jelentősen hozzájárulhat a termésátlagok növeléséhez, azaz „win-win” helyzetet teremt – olvashatjuk a farminguk.com-on.

A közelmúltban a brit agrárminisztériumhoz tartozó „Kampány a Mezőgazdasági Környezetért” csoport két olyan, hatéves kísérletet fejezett be, amelyek célja a méhek és egyéb beporzó rovarok viselkedésének megfigyelése és a védelmüket segítő intézkedések kidolgozása volt.

méh

A kísérlet bizonyította, hogy a méhek védelmével számottevően nőhet a terméseredmény – fotó: Shutterstock

A búza-, lóbab- és repcetáblákon végzett kísérletek szerint a tökéletesebb beporzás biológiai növényvédelemmel kombinálva magasabb hektáronkénti termésátlagot eredményezett, amelynek mértéke a lóbab esetében 35 százalék volt. A kísérletek azt is bizonyították, hogy – a magasabb termésátlag révén – a táblák szegélyein méhlegelők céljára az összterületből kihasított 3-8 százaléknyi terület miatt az össztermés egyáltalán nem csökkent. Tehát megvan a lehetőség arra, hogy a terméseredményeket a környezetkárosítás minimalizálása mellett növeljük.

Az Egyesült Királyságban honos, 1.500 beporzó rovar évente mintegy 600 millió font-sterling hasznot biztosít a nemzetgazdaságnak.

Fentiek alapján a beporzó rovarok védelmében minden gazdának lehet, és kell tennie valamit, különösen ha tudjuk, hogy a beporzók mekkora veszélynek vannak kitéve elsősorban a mezőgazdaságnak köszönhetően. A tavaly ősz óta pusztító ázsiai méhatkajárvány például a magyar méhek 30-40 százalékát pusztította el. Ennek egyik oka a méhek immunrendszerének legyengülése, amelyet a túlzott növényvédőszer-felhasználás is elősegít.