A zöldséghulladékok hasznosítása egyre jobban az érdeklődés homlokterébe kerül. A kereskedelmi hálózatban és a fogyasztói szinten 30%-ot is eléri a veszteség, de már a betakarítás után és a feldolgozás során is sok hulladék keletkezik. Ezek hasznosítása több szempontból is fontos.

A hulladékok környezetvédelmi szempontból is gondot okoznak, a rothadásukkal járó bűzhatásokról nem is szólva. A zöldséghulladékok kellemetlen (bűzös) szaghatásuk mellett különböző betegségek vektorainak számító madarak, patkányok stb. odacsalogatásáért is felelősek. A zöldséghulladékok kitűnően hasznosíthatók bioátalakítás (biokonverzió) révén megújuló energiaként.

komposztálás

A komposztálásnak közismerten igen nagy múltja van – fotó: Shutterstock

A zöldséghulladékokból – ellenőrzött körülmények között – bioüzemanyag nyerhető. A másik hasznosítási módnak, a komposztálásnak közismerten igen nagy múltja van. A mikrobáknak köszönhetően a természetes lebomlás révén igen értékes humuszt lehet nyerni. A szénhidrátokban gazdag biomassza a megújuló energiatermeléshez kiváló alapanyagnak számít, ezért ennek kiaknázása a kutatások egyik fontos területe.