Képzeljünk el egy házat, amely „él", lélegzik és magától kijavítja a repedéseket! Ez már nem sci-fi: egy amerikai mérnökcsapat olyan élő építőanyagot alkotott, amely micéliumokból és baktériumokból áll, és képes saját magát helyreállítani. Az anyag biológiai úton fejlődik ki, a természetes környezeti hőmérsékleten – és nem mellesleg akár harminc napig is élő marad.

A Montana Állami Egyetem kutatói Ethan Viles és Chelsea Heveran vezetésével a gombafonalakat vázként használták, melyeken a Sporosarcina pasteurii nevű baktérium által kalcium-karbonát csapódik ki. Az eredmény? Egy szilárd, csontszerű szerkezet, amely akár érzékelésre vagy szennyeződések eltávolítására is képes lehet.

Ez az élő építőanyag óriási előrelépés a fenntartható építészet felé, hiszen a cementgyártás évente a globális CO₂-kibocsátás 8%-áért felelős. Az új bioanyag alternatívát nyújthat ebben a környezetszennyező ágazatban.

A tanulmány ugyan még nem vizsgálta az anyag hosszú távú terhelhetőségét, de a baktériumok életben tartása 30 napig már önmagában is áttörés.

A cél most az, hogy a sejtek még tovább éljenek, és az anyag ipari léptékben is előállítható legyen.

Forrás: CNN

Indexkép (csupán illusztráció): Shutterstock