Ezeknek az alapvető ismereteknek a tudatában Ausztriában a réteken élő növény- és állatfajok gyérülésének megállítására a gazdák körében „Figyeljünk rájuk” jelszóval egy mozgalom indult. Ehhez a biodiverzitás monitorozásában kérik a gazdák segítségét, a kapott adatokat az ökológusok beépítik a természetvédelmet optimalizáló jövőbeli gyakorlat eszköztárába. Az egy-két-három alkalommal lekaszált sovány rétek, legelők különösen értékesek, ezekben gyakran akár 60 fűfaj és egyéb növény is előfordul, valamint a hozzájuk kapcsolódó értékes állatfajok.

A tartomány, az ország és az EU által is támogatott projektben kiválasztott, értékes állat- és növényfajokra koncentrálnak. Mik ezek? Ilyen pl. a  harangvirágfélék családjába tartozó – hazai réteinken is előforduló - terebélyes harangvirág (Campanula patala), melynek példányai főleg alacsonyfüvű hegyi réteken találhatók. A loncfélék családjába tartozó réti ördögharaptafű (Succisa prantensis) sovány gyepeken, láp- és síklápokon gyakori. Hazánkban a láprétek jellegzetes növénye. A fürgeszöcskefélékhez tartozó szemölcsevő szöcske (Decticus verrucivorus) és a keresztespókfélék családjába tartozó Argiope bruemnichi megfigyelése szintén a gazdák feladata.

A projektben való részvétel azzal kezdődik, hogy a gazdák egy ökológus üzemében látogatást tesznek, ahol is megbeszélik, hogy majd saját gazdaságukban a réteken, legelőkön milyen kiválasztott állat- és növényfajokat fognak figyelemmel kísérni. Egyben útmutatást kapnak arra vonatkozólag, hogy majd milyen művelési gyakorlatokat alkalmazzanak a fajok megőrzése érdekében.

rét

fotó: Shutterstock

De a látogatókból az ökológus is „profitál”, minthogy a gazdák egyedi megfigyeléseiről a helyszínen értesül. Az értékes fajok megfigyelése és számba vétele évente egyszer vagy kétszer történik, az eredményeket egyszerű lapokra viszik és aztán interneten egy központi adatbázisba továbbítják. Az üzemek aztán az interneten lehívhatják a saját megfigyeléseiket, amihez évente egyszer kiértékelési brosúrát kapnak. A programban résztvevő gazdák az összes védendő fajok helyzetéről tájékozódva egyúttal támpontot kapnak a gazdálkodási formák kiválasztására.

Így pl. megtudhatják, hogy a trágyaadagok növelése milyen következményekkel járhat, hasonlóképpen a kaszálás időpontjának, azok gyakoriságának vagy a legeltetések kihatásairól is ismereteket szereznek. A biodiverzitás védelmét szolgáló legelő- és rétgazdálkodási programban Ausztriában 700 üzem vesz részt, ahol is közel 200 védendő növény- és állatfajra kiterjedő megfigyeléseket végeznek. Remélik, hogy a projekt 2020-ig fog működni – a természetvédelem javára.