Borzalmas látványt nyújt az Amazonas-medence, annak is az északi része, ahol a szárazság egyes falvakat teljesen elzárt a külvilág elől. A helyiek így se élelmiszerhez, se vízhez, se pedig alapvető gyógyszerekhez nem jutnak hozzá.

Mi történt?

Repedezett folyómedrek, hátrahagyott hajók és döglött halak. Csupán néhány dolog, amit a pusztító aszály okozott az Amazonasban. Ennek kialakulásában természetes folyamatok és persze az emberi tényezők is szerepet játszottak. Hiába közeleg az esős évszak, a lakosság egy darabig még biztosan nem nyugodhat meg - írta meg a 24.hu.

A Rio Negro alapesetben a térség egyik legjelentősebb folyója. A teljes Amazonas-medence vizének 10 százalékáért felelős, az utóbbi időben azonban szinte teljesen kiszáradt. Egy helyi lakos szerint kegyetlen a helyzet, hiszen a part menti településekre rá sem ismernek. A Rio Negro drasztikusan visszahúzódott, veszélybe sodorva ezzel az ottani emberek életét.

Nagy hőség uralkodott

Manaus, a brazíliai Amazonas állam fővárosában az utóbbi időszakban folyamatosan 40 fok feletti hőmérsékletet mértek. Nem messze onnan, Tefé vidéken mindenhol apad a víz, aminek hatására folyamatosan pusztulnak a folyami és a parti delfinek, de a szárazság nem kíméli a halakat sem. A lakosság számára a hajóközlekedés leállt. Az idei szárazság tehát nemcsak a természetet, hanem az őslakosok életét is veszélybe sodorja, hiszen vannak olyan települések, amelyek számára az egyetlen útvonal a külvilághoz a folyó lenne.

600 ezer ember van veszélyben

Amazonas államban a becslések alapján több mint 600 ezer embert érint a mostani helyzet. A csapadékhiány több régióban is pusztít, de az említett folyó völgyében sokkal rosszabb a helyzet. Október közepén a folyó szintje 121 éves negatív rekordot döntött meg, sosem mértek még 13,5 méteres magasságnál kevesebbet. Azóta naponta 10 centiméterrel csökken tovább a vízállás.

Nincs halászat, nincs közlekedés és nincsen áram se

Az őslakosok szerint a folyó visszahúzódása olyan, mintha a part folyamatosan emelkedne, elzárva ezzel a patakokat, valamint a helyi közösséget. A gyerekek már iskolába sem tudnak járni, az orvosok látogatását is felfüggesztették, a lakosság pedig imádkozik, hogy senki ne legyen beteg.

Ahol tehetik, ott a homokban és a sárban sétálnak, átvágva a folyó maradványain, hogy így érjék el a Rio Negro mostani partjait. Innen még egy két órás út vár rájuk a fővárosba, de nagy hajókkal képtelenség ezt a távot most megtenni.

Súlyos gazdasági következmények

Az aszály miatt a kétmilliós Manausban az ipari park ellátása akadozik, hiszen a kereskedelmi közeledési útvonalak részlegesen leálltak. Nincsen már víz, amin haladni tudnának, így a hajózásnak vége.

A száradó medrekben a közlekedés, a kereskedelem, a halászat és persze a turizmus is megszűnt. Élelmiszereket, vizet, gyógyszereket nem tudnak a falvakba eljuttatni. Az oktatást felfüggesztették, több ember megélhetése veszélybe került. Nem ritka látvány az utánpótlásokat szállító uszályok elakadása a zátonyokon. A lakosok a kiszáradt mederbe ásnak maguknak utakat, hátha így vizet találnak.

2024-ben sem várható jelentős javulás - fotó: pexels.com

Kit vagy mit okolhatunk ezért?

A körülmények szokatlanok, de itt egymással nem összefüggő tényezők azok, amik mindezt okozták. Az egyik kétségkívül az El Nino, ami az egész világban szélsőséges időjárási körülményeket teremtett. A kutatók elmondták, hogy tisztában voltak azzal, problémát fog okozni a mostani jelenség, azonban nem számítottak ilyen szélsőségekre.

A legnagyobb probléma, hogy várhatóan jövőre sem lesz jobb a helyzet. Amíg az esős évszak el nem kezdődik a vízgyűjtő medencében, a mostani helyzet csak tovább fog romlani. Esőre viszont egyelőre nincsen kilátás.