Folyópusztulási kronológia

Március

magyar vízügyi szakemberek március 13-án, vasárnap a közösségi médiából értesültek arról, hogy a Szlovákia területén lévő egykori Siderit üzem telephelyéről, az alsósajói vasércbányától szennyezett víz folyik a Sajóba. A káresemény felderítése érdekében haladéktalanul intézkedtek: a folyó magyarországi szakaszára az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság másodfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, egyidejűleg tájékoztatták a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalt, a vízügyi hatóságot, valamint a területileg illetékes nemzeti park igazgatóságot, hogy ha szükségessé válik, akkor a felhasználókat figyelmeztethessék a Sajóból történő vízhasználat mellőzésére.

A Siderit bányaüzem 1975 és 2008 között működött, mikor csődbe került. A szlovák állami Ércbánya-vállalat közlése szerint a csődbe jutott társaság a kitermelés leállítását követően nem tett eleget a bánya likvidálására vonatkozó kötelezettségeinek, így az "elengedhetetlenül szükséges" intézkedéseket maga az Ércbánya-vállalat hajtotta végre, még 2012-ben.

A magyar vízügyi szakemberek március 13-án, vasárnap értesültek arról, hogy az alsósajói vasércbányától szennyezett víz folyik a Sajóba. Kép: Orosz Örs

A magyar vízügyi szakemberek március 13-án, vasárnap értesültek arról, hogy az alsósajói vasércbányától szennyezett víz folyik a Sajóba. Kép: Orosz Örs

Május

A Sajót szennyező alsósajói bányában a szlovák központi bányamentő-állomás (HBZS) május végén kezdte meg a vízelterelő munkálatokat, amelyek befejeztével a problémát okozó vizet acélcsövek segítségével sikerült a felszínre vezetni. A munkálatokat végző HBZS igazgatója, Stanislav Paulík szerint ez a műszaki megoldás mintegy 15-20 évig tarthat ki.

Június

Június elején Orosz Örs a Szövetség magyar párt Nyitra megyei képviselője, aki a kezdetektől küzd a Sajó élővilágának megmentéséért, társaival együtt egyfajta kétségbeesett figyelemfelhívásként 60 percre elterelte a Sajóba ömlő mérgezett vizet, pillanatnyi lélegzetvételhez juttatva ezzel a tökéletesen elmérgezett folyót.

Közel egy hónapja a TASR, szlovák közszolgálati hírügynökség a szlovák Ércbánya-vállalat igazgatójának közlésére hivatkozva június 23-án befejezettnek nyilvánította az alsósajói bányában a felszíni vizek elterelésének munkálatait, aminek következtében a Sajóba kerülő szennyeződés mértékét mintegy 80 százalékkal sikerült csökkenteni. A szlovák Ércbánya-vállalat igazgatója, Peter Zitnan a szlovák hírügynökségnek elmondta: 80 százalékkal sikerült csökkenteni a Sajóba kerülő oldott anyagok koncentrációját, de tovább dolgoznak a helyzet rendezésén.

"Tisztában vagyunk vele, hogy a probléma a Sajón nem tűnt el és hogy a fennmaradó 20 százaléknyi oldott anyag továbbra is környezetvédelmi problémát jelent"

- fogalmazott Peter Zitnan. Hozzátette: előkészítés alatt áll a munkálatok következő szakaszának projektje, amelynek a fennmaradó bányavíz problémáját kell megoldania.

Június elején Orosz Örs aki a kezdetektől küzd a Sajó élővilágának megmentéséért, társaival együtt egyfajta kétségbeesett figyelemfelhívásként 60 percre elterelte a Sajóba ömlő mérgezett vizet Kép: Orosz Örs

Július

A szlovák kormány javaslatot fogadott el a Sajó folyón bekövetkezett, az Alsósajó település kataszteri területén lévő bányából kiáramló szennyezett víz következtében kialakult környezeti katasztrófa miatt.

A javaslat szerint rendkívüli állapotot kell hirdetni!


A megaszennyezésről érkező márciusi első hírek, majd a nemzetközi sajtót is tematizáló környezeti katasztrófa ügyét 5 hónap eltelte után olyan komolyan veszi a szlovák kormány, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök is a Sajó folyót ért környezeti katasztrófa helyszínére látogatott szerdán. Az államfő szemrevételezve a folyót, rendkívüli állapot kihirdetését sürgette, mivel helyzetértékelése szerint  a folyóba ömlő mérgező bányavíz teljesen kipusztította az élővilágot - írta meg az Új Szó tegnap.

„A Sajó most egy halott folyó. Szó szerint megöli azt a potenciált, ami ebben a gyönyörű tájban van”

- mondta az elnök az Alsósajó településen tartott sajtótájékoztatóján. "A rendkívüli helyzet kihirdetésének célja, hogy megteremtse a feltételeket a vízminőségi mutatók romlásának megakadályozásához szükséges intézkedések meghozatalához és a következmények enyhítéséhez az Alsósajó község kataszterében lévő bányászati tevékenységből származó szennyezett bányavíznek a Sajó vízfolyásba való bejutásával kapcsolatban" - írta a környezetvédelmi minisztérium a TASR hírügynökségnek. Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszter felel majd a károk felméréséért, a szakértői anyagok kidolgozásáért, valamint a folyó eredeti állapotának visszaállításához szükséges technológiai eljárások elemzéséért. A pénzt Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter biztosítja, de részt vesz a jövőbeni munkában Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszter is.