Az állatok számára kedvezőbb tartási körülmények esetén a vizeletük és ürülékük által kifejtett környezetszennyező hatás sajnos nagyobb, mint a zárt, istállós tartásnál, mert utóbbi esetében a végtermékek könnyebben összegyűjthetőek. Ebből kiindulva egy kutatócsoport teheneket jutalomfalatok segítségével egy számukra létesített latrina használatára tanított meg – írja az ng.24.hu.

Az ötlet még 2007-ben merült fel egy rádióinterjú során, amikor a riporter a tehenek vizeletének környezeti hatása kapcsán azt kérdezte az Aucklandi Egyetem kutatójától, hogy miért nem tanítják szobatisztaságra a teheneket. Ekkor még képtelen ötletnek tűnt az, ami aztán 14 évvel később megvalósult. A kutatók egy tucat borjút megtanítottak arra, hogy a kijelölt latrinában végezzék el a dolgukat.

Ha a világszerte 270 millió, tejtermelésben használt tehén vizeletének 80 százalékát sikerülne begyűjteni, azzal 56 százalékkal csökkenteni lehetne az ammóniakibocsátást. (Európában az ammóniakibocsátás felét a tehenészetek adják.)

A kísérletek során a tehénvécé használatáért jutalomfalatot kaptak a tehenek a kiépített latrina falában nyíló ablakból. Az állatok többségét 10-30 próbálkozással lehetett megtanítani arra, hogy összefüggés van a jutalom és a vizelés közt. Ezt követően fokozatosan növelték a tehenek és a latrina távolságát, hogy azt egyre messzebbről kelljen felkeresniük, és körülbelül a tizenötödik alkalommal a tehenek besétáltak a latrinába és ott végezték el a dolgukat.

A kutatók szerint a tehenek tanulási képességei egy 2-4 éves gyerekének feleltethetők meg!


A speciális tehénvécé kialakítása megakadályozná, hogy a tehenek vizelete bekerüljön a talajba, ugyanis ott alakulnak ki azok a káros vegyületek, amelyek hozzájárulnak a bolygó felmelegedéséhez.

Az még nagy kérdés, hogy mindez hogyan oldható meg sok tehén esetén, hiszen nem igazán várható el az állatoktól, hogy sorban álljanak a latrinánál, arról nem is beszélve, hogy komolyabb környezeti hatás eléréséhez állatok millióit kellene megtanítani erre.

Indexkép: Shutterstock