Szombat estéről vasárnap hajnalra 3,5 hektár nádas égett le Balatonfenyves határában a berekben.

Miókovics Eszterrel, természetvédelmi mérnök, környezetgazdálkodási agrármérnökkel készítettünk villáminterjút a tűzesettel kapcsolatosan.

A Balatoni berkek című szakmai Facebook oldalon óráról-órára követhettük az eseményeket, de sajnos nem volt ez egyedülálló tűzeset. Mit kell tudnunk a történtekről és milyen ökológiai okok, vagy esetleg emberi tényezők állnak a Nagyberek területén előforduló tüzek háterében?

"Szombat délután 16 óra után figyeltünk fel a berek felől kígyózó füstre Balatonmárián. Sokadmagammal siettünk a füst irányába – ekkor már kint voltak a katasztrófavédelem emberei a helyszínen.

fotó: Miókovics Eszter

A szél nehezítette az oltást, de a tűzoltók kitartó munkájának köszönhetően vasárnap reggelre sikerült megfékezni a lángokat. A területbejárás után megállapítottuk, hogy szerencsére "csak" 3,5 ha körüli terület égett le.

fotó: Mirkóczkiné Emília

A természetvédelmi szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy értelmetlen és meggondolatlan rossz szokás meggyújtani tavasszal a bozótot. Sokszor lett már kiterjedt pusztítás az ilyen felelőtlen magatartás eredménye – mégis újra, meg újra megtörténik a természeti katasztrófa.

A mostani oltás sikere és a tűz megfékezése annak is köszönhető volt, hogy a több kisebb gócból álló tűzet időben jelentették a környékbeli lakosok.

fotó: Baranyai Orsolya

De miért is olyan veszélyes a kerti hulladék égetése, illetve a bozót, nádas meggyújtása a balatoni berkek közelében?

A berkekben található tőzeges talaj fölött, ha meggyullad a száraz növényzet, akkor számíthatunk a tőzeg begyulladására is.

Akár több méter vastag tőzegréteg lassan izzik a föld alatt, oltása rendkívül nehéz. A berek terepviszonyai és a szeles időjárás tavasszal tovább nehezíti a tűzoltók munkáját.

A hivatalos hírközlések nem erősítették meg, hogy a mostani tűzesetet emberi gondatlanság, vagy gyújtogatás okozta volna, mindenesetre a korábbi évek tapasztalata alapján fontosnak tartjuk a lakosság figyelmét felhívni arra, hogy ebben az időszakban fokozott óvatossággal gyújtsanak tüzet a térségben. Minden felelős ember – legyen az nyaralótulajdonos vagy állandó balatoni lakos – érdeke az, hogy megelőzzük az esetleges tüzeket!

Vigyázzunk a Balaton élőhelyeire és élővilágára!"

fotó: Baranyai Orsolya

Köszönjük szépen Miókovics Eszternek a beszámolót és köszönjük a környékbeli lakosok hozzájárulását ahhoz, hogy a fotóikat megoszthattuk.

Most Antics László képeit közöljük, amelyekkel sikerült a távolból is átadnia a helyszín hátborzongató hangulatát.

fotók: Antics László

fotók: Antics László

fotók: Antics László

fotók: Antics László