Moldáviában korábban 1.400 olyan elosztási pontot rendeztek be, ahol átmenetileg – megfelelő védőcsomagolás nélkül és nem kellő gondossággal növényvédő szereket tároltak. Ezek a pontok azután „kis Csernobilként” hatottak a talajra és a környezetre. Mivel a talajok peszticid-szennyezettsége világméretű probléma, a felfedezésnek óriási jelentősége lehet a talajok tisztítása terén – írja az agroxxi.ru.

A Moldáviai Tudományos Akadémia Elektronmérnöki és Nanotechnológiai Intézetében kifejlesztett szer egy nanoszemcsékből álló por, amely a molekulákból elválasztja az aktív fluort és az aktív klórt, és azokat (a szennyezést okozó peszticid jellegétől függően) kalciummal vagy káliummal köti össze. Ennek hatására a peszticidek molekulái dezaktiválódnak, és szerves trágyává alakulnak át.

Az új szer üzemi méretű kipróbálása jelenleg folyik, annak ipari méretű gyártására és forgalmazására később kerülhet sor. A szer összetételéről azonban a cikk nem közöl adatokat, csupán annyit jegyez meg, hogy bekerülési költsége nem magasabb a jelenleg alkalmazott talajfertőtlenítő szerekénél.