Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) által közzétett videók segíthetik azokat, akik biogazdálkodással foglalkoznak, és új ismeretekre szeretnének szert tenni, de azokat is, akik egyelőre csak fontolgatják az ökológiai gazdálkodásra való átállást, valamint a fogyasztók is közelebb kerülhetnek a témához a videósorozat segítségével.

Az első részben Katja Jacquot (Agroscope, svájci Mezőgazdasági Kutató Intézet), Hans Ramseier (HAFL, berni Agrártudományi, Erdészeti és Élelmiszeripari Főiskola) és Henryk Luka (FIBL, svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet) a mezőgazdasági területeken található virágos védősávok jelentőségét és különböző típusait mutatja be. A sorozat további részeiben szó lesz a virágos védősávok telepítéséről, műveléséről és gondozásáról. (A videó forrása: FiBL. A magyar feliratot, a videó jobb alsó sarkában található beállítás gombra kattintva lehet bekapcsolni.)

Miért van szükség a védősávokra?

A biodiverzitás (biológiai sokféleség) az alapja sok olyan folyamatnak, mint pl. a természetes beporzás vagy a kártevő-szabályozás. Ahhoz, hogy a természetes megporzók és az egyéb hasznos szervezetek ezeket a feladataikat el tudják végezni, megfelelő virágos keverékekkel kell elősegíteni az elterjedésüket.

A célnak megfelelő összetételű virágos védősávokat szükséges telepíteni a művelt területekre táplálékforrásként, illetve az egyéb természetközeli tájelemek, úgymint a zöldugar, sövények vagy extenzív gyepek (áttelelő- illetve menedékhelyek) kiegészítéseként. A természetes megporzó rovaroknak és egyéb hasznos szervezeteknek az aktív időszakuk folyamán bőséges táplálékra van szükségük, ugyanakkor az intenzív művelésű területeken szűkös lehet a táplálékkínálat a virágpor és nektár után kutató rovarok számára, ha a növénykultúrák, fák, gyepek már elvirágoztak. Ennek a táplálékhiánynak a kiküszöböléséhez járulnak hozzá a legalább 100 napig álló, biodiverzitást elősegítő területek, a virágos védősávok természetes megporzók és egyéb hasznos szervezetek számára, melyek bőséges nektár- és pollenkínálatukkal a nyári hónapok alatt a beporzók és egyéb hasznos szervezetek táplálékát gazdagítják.

biodiverzitás

A védősávok fontos szerepet játszanak a természetes beporzásban és a kártevő-szabályozásban – Fotó: pixabay