Az örök fagy birodalma az utóbbi évtizedekben a felengedés jeleit mutatja. Különösen érdekes leletek kerültek elő, többek között az ázsiai tundrában, amilyenekről korábban legfeljebb csak sci-fi írásokban lehetett olvasni – írja az agrarheute.com.

Az olvadó talajból többek között egészben megfagyott emlős állatok kerültek elő olyan állapotban, mintha tegnap tették volna be őket a fagyasztószekrénybe. Fantasztikus híreket olvashattunk a szinte sértetlenül megtalált mamuttetemekről és egyéb szenzációkról, amelyek a növénytermesztés kiterjesztésének lehetőségét is magukban hordozzák.

tundra

Tundra, Oroszország – Fotó: Shutterstock

A permafroszt azonban nemcsak ezeket a tetemeket konzerválta, de a hozzájuk társuló kórokozókat (zombivírusokat) is életre keltheti, ami pontosan meg nem határozható, de minden bizonnyal óriási veszélyt rejt magában. Az még további vizsgálatokat igényel, hogy a „felébresztett" vírusok és baktériumok mennyire lehetnek veszélyesek az emberekre és egyéb élőlényekre, de ezt a veszélyt egyáltalán nem lehet kizárni, sőt a tudósok annak bizonyos jeleit mát tapasztalták is, nevezetesen

2016-ban a szibériai tundrában életre kelt lépfene baktériumok rénszarvasokat fertőztek meg, amelyek közül egy el is pusztult.

Súlyosbítja az esetleges veszélyt az a tény, hogy minden szerves anyag (ezen belül az állati tetemek) lebomlásakor óriási mennyiségű metán és szén-dioxid keletkezik. Az Alfred-Wegener Intézet számításai szerint a permafroszt akár a szén-dioxid lehet bezárva, amely a további felmelegedés révén a légkörbe juthat.