Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Cambridge-i Egyetem munkatársai által nemrégiben végzett kutatás rávilágít arra, hogy a természetvédelmi célú mezőgazdasági támogatások – mint az agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) – egyértelműen segítik a környezet megóvását és a gazdálkodók fennmaradását is – olvasható az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat honlapján.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatásával megvalósult vizsgálatok arra is felhívják a figyelmet, hogy nem lehetetlen összehangolni a mezőgazdaság és a természetvédelem érdekeit, de az ezekhez kapcsolódó támogatásokhoz célzott ökológiai kutatások szükségesek.

A kutatók a mezőgazdasági termelőkkel felvett kérdőíveket és interjúkat publikálták.

Az agrár-környezetvédelmi programot (AGK) Magyarországon először 2002-ben vezették be, akkor még saját finanszírozásban, majd az EU-hoz 2004-ben történt csatlakozást követően különböző programok keretében (2014-ben szünetelt).

Az AKG céljai:

  • a vidéki területek fenntartható fejlődésének támogatása
  • a környezet állapotának megőrzése és javítása
  • a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése
  • a természeti erőforrások fenntartható használatán alapuló mezőgazdasági gyakorlat erősítése

Emellett a program kiemelten támogatja a biodiverzitás megőrzését, a természet, a víz, és a talaj védelmét, a klímaváltozás elleni küzdelmet és az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodást a termőhelyi adottságoknak megfelelő termelési szerkezet, a környezettudatos gazdálkodás és fenntartható tájhasználat kialakításával.

erdő és szántó

Az AKG célja, hogy a természetvédelmi szempontok és a gazdák tevékenységének jövedelmezősége egyaránt érvényesüljön – Fotó: Envato

Eléri-e a célját a támogatás?

A kutatók arra a kérdésre keresték a választ, hogy a támogatás eléri-e a célját, azaz

segíti-e a természeti értékek megőrzését, valamint a környezetet jobban védő gazdák megélhetését.

Az AKG támogatás 2014-ben egy évig kiesett a támogatási jogcímek közül, ami lehetőséget adott arra, hogy megvizsgálják, mi változik a gazdálkodók gyakorlatában az AKG támogatás nélkül. Az eredmények azt mutatják, hogy a támogatást nélküli évben a gazdák lényegesen másképpen termeltek:

  • több és jobb piaci árral bíró növényt vetettek,
  • sokkal intenzívebb módon gazdálkodtak,
  • több vegyszert használtak,
  • a pihentetésre szánt területeket is bevetették.

Kalóczkai Ágnes, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport munkatársa szerint az AKG program a gazdák szemléletét önmagában nem képes formálni, viszont pénzügyileg sikeresen motiválja őket a kevésbé környezetterhelő technológiák alkalmazására.