Május 16-án lejárt az egységes kérelem szankciómentes beadási határideje, ezalatt 160 851 ügyfél nyújtotta be egységes kérelmet 4 987 359 hektár nagyságú területre. További kérelmeket még június 9-ig fogad a Magyar Államkincstár, ám ezeknél a megállapított támogatási összegből késés miatt csökkentést kell alkalmazni.

Az egységes kérelemben a legtöbb gazdálkodót érintő területalapú támogatás (SAPS) mellett további 39 jogcímre, intézkedésre lehet igényelni támogatást, illetve 4 adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni.

Akik még nem nyújtották be idei igénylésüket, érdemes azt minél előbb megtenni, mert az igényelhető támogatás összege munkanaponként 1%-kal csökken.

A 2022. május 16-a után benyújtott kérelmek szankciómentes módosítására május 31-ig van lehetőség. 2022. június 1-től a módosítással érintett jogcímre megállapítandó támogatási összeg munkanaponkénti egy százalékos csökkentésével járó szankciós módosításra pedig 2022. június 9-ig van mód.

Figyelem! Az állatalapú közvetlen támogatások esetében azonban az 1 %-os csökkentés már május 17-től kérelemszinten levonásra kerül!

2022. június 10-től már beadott kérelem módosítására és új kérelem benyújtására sincs lehetőség.

A Kincstár az új kérelmek befogadása mellett folyamatosan dolgozza fel a tavalyi kifizetési igényeket, ezekre május közepéig összesen már 562 milliárd forint értékben történt támogatás kifizetés.

Frissítések a mobilGAZDA applikációban

Május 17-től a mobilGAZDA alkalmazásban is lehetőségük van a gazdálkodóknak, hogy a 2022. évi Egységes Kérelem benyújtó felülete mellett itt is be tudják jelenteni a másodvetéseket, agrotechnikai műveleteket.

Az applikációban elérhetőek a 2022. évben beadott egységes kérelmek területadatai, térképes megjelenítésük, továbbá lehetőség van a mobilGAZDA alkalmazáson keresztül is megtenni az egységes kérelemhez kapcsolódó területalapú és kérelemszintű vis maior bejelentéseket is.

mobilgazda

A Google Play illetve az App Store áruházakban tölthető le a frissítés – Fotó: Agroinform

Így használd a mobilGAZDÁ-t!

A területmérés funkció is bővült, melynek segítségével a gazdálkodók kiválaszthatják, hogy

  • kizárólag műholdas adatokat szeretnének felhasználni területméréskor,
  • vagy pedig a GPS-adatok mellett a WI-FI, mobiltornyok és különböző szenzorok adatait is felhasználja a készülék a tartózkodási hely meghatározásának javításához.

Az első lehetőséget különféle precíziós helymeghatározó eszközök használatával együtt javasolják, mivel ezen eszközöknek a saját, speciális beállításai mellett kizárólag a műholdadatokra van szükségük. Amennyiben továbbra is hagyományos mobiltelefonnal vagy táblagéppel végzi a gazdálkodó a területmérést, továbbra is a hibrid használatot javasolják, melyben a műholdadatokon kívül más adatokat is felhasznál az eszköz a mérés során.

Indexkép: Pixabay