Nagy István agrárminiszter Pécsett járt, ahol elmondta, hogy az agrárkormányzat fő célja a vidéki életforma és a hagyományos megőrzése. A szakember a kistermelői támogatási programról is beszélt.

Busáson honorálják a kiskertek művelését

Ma a piac már inkább agóra és közösségi tér, ez adja a plusz értéket, itt találkozhat egymással a termelő és a vásárló, nyugodtan lehet bizalmat építeni. Az agrárminiszter Pécsen tartott termelői és kézműves vásáron beszédet, ahol elmondta, hogy a hagyományos életformákra lehet építeni. Az önkormányzatok százmillió forint támogatásért pályázhatnak piacfejlesztésre azért, hogy a piac egy modern agórává váljon, ahol a termék és a kultúra együtt van jelen.

Az agrártárca vezetője hozzátette, hogy azoknak a kistermelőknek, akik hajlandóak művelni a kertjük, és ezt legalább öt évig fenntartják, azok számára 5,5-6 millió forint támogatást tudnak adni. Kiemelte, hogy tíz évvel ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy a magyar tanyáknak és falvaknak valóban van jövője.

A magyar gasztronómia forradalmasítása

Ma a tanyákon élők közel 65 százaléka nem ott született, hanem utólag költözött oda. Ők azok az emberek, akik forradalmasították a hazai gasztronómiát, nekik köszönhetjük többek között a kézműves termékeket, valamint azt, hogy újra divatba hozták a gyümölcsfeldolgozást és visszahozták a tájfajtákat.

Sokkal jobban megéri piacon vásárolni - fotó: pexels.com

A miniszter szerint a piacnak hatalmas szerepe van az élelmezésbiztonságban. Az itt értékesített termékeknek jóval kisebb az ökológiai lábnyoma, mint a messzi országokból érkező zöldségeké és gyümölcsöké - írja a Világgazdaság.

Sikerült visszaállítani az egyensúlyt

A pécsi rendezvényen Hoppál Péter is felszólalt. A Kulturális és Innovációs Minisztérium kiemelt kulturális ügyekért felelős miniszteri biztosa elmondta, hogy az elmúlt tíz évben sikerült helyreállítani a vidék és a város egyensúlyát. Kiemelte, hogy a vármegyeszékhelyen a Búza és a Kossuth téri piacon közvetlenül termelőtől lehet termékeket vásárolni.

A Baranya Vármegyei Közgyűlés Elnöke Őri László arról is beszélt, hogy a vármegyében 8 helyszínen közel 2,3 milliárd forintért alakítottak ki termelői piacokat fejlesztési forrásból. Ezt egészítették ki a vidékfejlesztési források, aminek köszönhetően még több hasonló piac jöhetett létre.