Nitrát adatszolgáltatás

Nitrát adatszolgáltatási kötelezettség vonatkozik minden nitrátérzékeny területen mezőgazdasági tevékenységet folytatóra, valamint az egy háztartás igényét meghaladó mértékben állattartást végzőkre területi érzékenységtől függetlenül. A nitrát adatszolgáltatási időszak minden évben január 1-től március 31-ig tart. Az adatszolgáltatást a Nébih oldalán lehet megtenni.

Őstermelők és egyéni vállalkozók

Őstermelőként és egyéni vállalkozóként ugyanazt a tevékenységet nem lehet végezni! Akik 2020. december 31-én egyéni vállalkozók (és őstermelők) voltak, azoknak március 31-ig jelezniük kell a NAK felé, ha egyéni vállalkozóként kívánják folytatni a tevékenységüket.

traktor

Dönteni kell, hogy őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként akarja folytatni a tevékenységet – Fotó: pixabay

Ha ezentúl őstermelőként szeretnék folytatni az erdő- és mezőgazdasági tevékenységet,  akkor 2021. december 31-ig kell töröltetniük kell ezeket a tevékenységeket az egyéni vállalkozói nyilvántartásból. Hogy milyen tevékenységek férnek meg egymás mellett (egyéni vállalkozás és őstermelő egyben), azt az ÖVTJ számok alapján fogják meghatározni. A családi gazdaságok reformájával kapcsolatban legutóbb ITT írtunk.

Nem mezőgazdasági vállalkozásoknak: iparkamarai tagdíj befizetése

A kamarai törvény értelmében valamennyi egyéni és társas vállalkozásnak kérvényeznie kell kamarai nyilvántartásba vételét a székhelye szerint illetékes kereskedelmi és iparkamaránál, valamint minden év március 31-ig meg kell fizetnie a kamarai hozzájárulást. Kivételt jelentenek az agrártevékenységet folytató vállalkozások.

KATÁ-s vállalkozásoknak kifizetett összegek bevallása

Az 1 millió forint felett, 2020-ban KATÁ-s vállalkozástól befogadott számlákról kell bevallást készíteni a vállalkozásoknak március 31-ig.

Támogatások

  • A szőlőültetvényeken megvalósuló növényegészségügyi védekezés támogatásáról szóló 9/2016. (II. 15.) FM rendelet alapján a 2021. évi támogatási kérelmet március 31-ig lehet benyújtani. A Kincstár kapcsolódó közleménye ITT olvasható.
  • Amerikai szőlőkabóca elleni védekezés támogatása: az Agrárminisztérium korábbi évekhez hasonlóan idén is vissza nem térítendő támogatást nyújt a szőlőültetvények megvédéséhez. A 240 millió forint éves keretösszegű támogatás március 1. és március 31. között kérelmezhető.
  • Új támogatási lehetőség áll rendelkezésre azon vállalkozásoknak, amelyek az egyszer használatos műanyagok helyettesítését szolgáló ötleteken dolgoznak. A pályázatok benyújtására március 31-ig van lehetőség.