A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében kiírt pályázati felhívás olyan kis- és középvállalkozások technológiaváltását és kapacitásbővítését támogatja, amelyek az egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának betiltásával érintettek, másrészt az egyszer használatos és egyéb műanyagtermékeket helyettesítő termékek gyártásával foglalkoznak. Az egyszer használatos műanyagok kivezetése Magyarországon 2021. nyarán kezdődhet meg, jelen pályázati felhívás az ezzel kapcsolatos technológiai kihívásokra is reagál.

hulladékÉvente körülbelül 25,8 millió tonna műanyaghulladék keletkezik Európában – Fotó: pixabay

A projekt keretében kizárólag az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. által lefolytatott szakmai előminősítési eljárás során kiválasztott vállalkozások számára, az előminősítési eljárás során a bemutatott fejlesztési elképzeléseikben foglalt tevékenységek megvalósítására kerülhet sor.

Az előminősítésre a znb.ifka.hu oldalon lehet regisztrálni, a minősítés megszerzésére 2021. február 1-ig jelentkezhetnek a vállalkozások. A támogatási kérelmek benyújtása 2021. február 15. 9:00 órától 2021. március 31. 12:00 óráig lehetséges.

A pályázók köre és a támogatható tevékenységek

Támogatási kérelmet nyújthatnak be azok a Magyarországon székhellyel rendelkező mikro-, kis-, és középvállalkozások, amelyek az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. előminősítési eljárásán átestek, éves nettó árbevételük minimum 30 millió forint. Kizáró ok, ha a vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik. A fejlesztésnek a Közép-Magyarországi régióban kell megvalósulnia. (További feltételek a felhívás 4. pontjában olvashatók.)

A kérelem benyújtásával új eszközök, gépek beszerzésére, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítására lehet pályázni, beleértve az automatizált termelési rendszerek fejlesztését, gyártási technológiák fejlesztését, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor-, és vezérlés technológiák fejlesztését, robottechnológia alkalmazását, intelligens gyártás megoldások beszerzését.

A támogatás összege

A visszatérítendő (!) támogatás összege projektenként 20 és 400 millió forint között alakul, amely a feltételek teljesítése esetén visszatérítendővé válhat. A támogatás mértéke mikro- és kisvállalkozás esetén 45 %, középvállalkozás esetén 35 %.

A hasonló céllal megjelent, jelenleg tervezés alatt álló GINOP pályázati felhívásról korábban ITT írtunk.