Zöld városok Európában

Az Európai Faiskolák Szövetsége (European Nurserystock Association – ENA) és annak belga, bolgár, dán, francia, görög, holland, ír, lengyel, magyar, német, olasz, portugál és svéd szakmai tagszervezetei kezdeményezték a Több Zöld Várost Európának kampányt, amelyet 2021. január és 2023. december között valósítanak meg. A kampány során felhívják a figyelmet a városok zöldítésének, a zöld és a kék infrastruktúra fejlesztésének jelentőségére és közérthetően összeállított szakmai anyagok elkészítésével támogatják annak megvalósítását.

fák sétány

A városok zöldítésének, a zöld és a kék infrastruktúra fejlesztésének nagy jelentősége van - Fotó: pixabay.com

A hasznos városi fa életveszélyes is lehet, ha nem megfelelően gondozzák

A parkok és városok egyik igen fontos alkotóeleme a fa, mert oxigént termel, szálló port és széndioxodot köt meg, megakadályozza a városi hőszigetek kialakulását és hasznosítja a lehulló csapadékot, csökkentve ezzel a villám árvizek kialakulásának esélyét. A városi fák előnyeit azok megfelelő gondozása esetén élvezhetjük, ugyanakkor a városi fák nem megfelelő gondozás esetén a városok legveszélyesebb élőlényei lehetnek, amelyek lehulló ágai vagy vihar esetén a kidőlő fa jelentős vagyoni károkat és személyi sérüléseket okozhatnak.

A városok nem megfelelően gondozott fái állandó vagyoni és életveszélyt jelentenek. Mindezek tették szükségessé a faápolás alapjait ismertető e-learning tananyag elkészítését és széles körű terjesztését.

E-learning tananyagot készítettek

A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete vesz részt hazánkból az "Több Zöld Várost Európában" információs kampányban, melynek keretében e-learning tananyag formájában egy Faápolási Kézikönyvet készített el.

kidőlt fa

A városok nem megfelelően gondozott fái állandó vagyoni és életveszélyt jelenthetnek - Fotó: pixabay.com

A kézikönyvnek négy fő része van

A kézikönyv négy fő részből áll: fabiológia, favizsgálat, faápolás és az ellenőrző kérdések. A faápolás rész hasznos ismereteket tartalmaz, amelyeket a következő négy főbb fejezetbe rendez:

  • Életfeltételek javítása (talajjavítás, tápanyag-utánpótlás, öntözés, növényvédelem, favédelem)
  • Gyökérkezelések (gyökér-sérülések megakadályozása és kezelése, gyökérmetszés, építmények védelme)
  • Fasebészet (kéregsérülések kezelése és odúkezelés)
  • Díszfák metszése

A Faápolási Kézikönyvet mindenkinek ajánljuk, akinek saját kertje, hobbikertje van, vagy csak pusztán a háza előtti, közterületen lévő fát szeretné gondozni annak érdekében, hogy a nyári nagy melegben is kellemes árnyékot biztosítson.

A kézikönyv most még térítésmentesen itt érhető el: https://www.diszkerteszek.hu/e-learning-tananyag/