A három fogalom nagyon is összefügg egymással – hogy hogyan, arról a Békés vármegyei Ecsegfalván gazdálkodó Kovács Mária mesélt az Agroinformnak.

Axiál, Trimble, nyesőláda

Kovács Mária a vezérgép, a Fendt 722 Vario előtt – forrás: Kovács Mária

– 2007 óta foglalkozunk a családi gazdaságunkban jelenleg 235 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel, illetve 125 hektáron gyepgazdálkodással – bocsátotta előre. – Huszonöt magyar szürkemarha alkotja az állattartó szegmenst. A precíziós gazdálkodás immár 5-6 éve, egyre növekvő mértékben van jelen a mindennapjainkban. Az a tapasztalatunk, hogy enélkül ma már csak nagyon nehezen lehet életben maradni a piacon: csak a precíziós technológiával sikerült többlet termésmennyiséget realizálni, vagy minőséget javítani, az értékesítési nehézségekkel szemben csak ez a két tényező jelenthet védelmet. Úgy vélem, a precíziós eljárásoknak köszönhető, hogy minőségben és mennyiségben is megfelelő áruval, mindig időben és folyamatosan tudunk jelen lenni a piacon. Vetésnél, tápanyag-visszapótlásnál is használjuk ezt a technológiát, mely fontos szerephez jut az újonnan vásárolt területeink termelésbe vonásakor is.

Kovács Mária elmondta: az említett területek az esetek többségében jelentős talajszint-különbséggel rendelkeznek, e tekintetben meglehetősen heterogén egy-egy tábla. Ennek kiküszöböléséhez a precíziós pályázatban vásároltak egy Trimble-vezérelt talajszintező rendszert, amely kifejezetten arra lett kifejlesztve, hogy általa homogenizálják a szintkülönbségeket. Felmérték valamennyi területüket, mely alapján képet kaptak arról, hol van szükség beavatkozásra. A munkaműveletet – szintén Trimble-vezérléssel – egy Fendt  traktorral és a hozzá kapcsolt szkréper-, azaz földnyeső ládával végzik el.

Axiál, Trimble, nyesőláda

A nyesőláda az erőgép mögött – nagy jelentősége van az agrotechnológiában – forrás: Kovács Mária

– A beavatkozásra részben az egyenletes csapadék-eloszlás érdekében van szükség, s ha megnézünk egy ilyen táblát a vegetációban, akkor azt látjuk, hogy a homogenizált terület homogén növényállományt is eredményez – jelentette ki Kovács Mária. – Bármilyen hihetetlen, de a szintkülönbség oka nem az, hogy mi nem tudom, mennyire dombos területen laknánk. A megvásárolt területeket kizsarolt, helytelenül művelt állapotban vettük át, ezeket teknősre szántották, lazítózva soha nem voltak, eke- és tárcsatalp-betegség jellemezte őket, így ki kellett javítani, egy művelési szintre hozni a már régóta a mi kezelésünkben lévő területekkel. Illetve a tereprendezés megszünteti a belvizes problémákat is, ha pedig az aszályra gondolunk, a csapadék egyenletesen oszlik el a területeken a szintezésnek köszönhetően.

Axiál, Trimble, nyesőláda

A Trimble-vezérlést utólagosan építették rá a munkagépre – forrás: Kovács Mária

A békési gazdálkodó azt is elárulta: területeik meglehetősen kötöttek, aranykorona-értékük pedig alacsony. A kötöttség rendkívüli módon behatárolja azokat az időszakokat, amikor a talajok művelhetők, ezért gyorsan, hatékonyan és pontosan kell elvégezniük az aktuális műveleteket. Ehhez az Axiál Kft. biztosította számukra a teljes gépsort és a pontos vezérléshez szükséges valamennyi szoftveres és hardveres feltételt, hátteret.

Kivételt talán csak a már régebben meglévő nyesőládánk jelent, melyre a cég szakemberei utólagosan építették rá a Trimble-vezérlést. Ebben az a jó, hogy bármilyen munkagéppel kompatibilis és bármelyik eszközhöz csatlakoztatható – fogalmazott végül Mária.

További információkért keresd bátran az Axiál Kft. területileg illetékes precíziós gazdálkodási szakértőit! Elérhetőségek itt.