Különösen Olaszországban okozott óriási károkat a közelmúlt jégesőben gazdag időszaka, de hazánkat sem kímélte az égi "áldás". Még a jégkár-elhárító rendszer sem segített, igaz, azt az illetékesek többször hangsúlyozták már, hogy van az a pont, amin túl már nem segít a Jéger sem.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagyecseden és környékén, illetve Kocsordon teljesen ledarálta a kukoricát és a napraforgót a jég, már silózni sincs értelme. A térségben az épületek és az autók is jelentős kárt szenvedtek el.

jégkár

Ennyi maradt a kukoricából, még silózni se érdemes – fotó: Facebook

– Kétszáz hektáron termelek kukoricát, napraforgót és kalászosokat bocsátotta előre Kósa István kocsordi gazdálkodó. – Ebből körülbelül 60 hektárt érintett a jégverés, de úgy, hogy azt teljesen lenullázta. Öklömnyi méretű jég esett, a napraforgót és a kukoricát letarolta, egy CASE IH traktort pedig, ami kint volt a mezőn, gyakorlatilag szétvert. Beszakította a tetejét, behorpasztotta a motorháztetőt, betörte az üvegeket. Nem tudom, mit lehet ilyenkor tenni, biztosításom nem volt sajnos, jártunk a falugazdásznál, ahol kiderült, hogy a kárenyhítésre se számíthatunk. Szerencsére, a házunk nem sérült meg, a kár teljes összege így is körülbelül több, mint 20 millió forint. Abban bízunk, hogy ami épen maradt, azt már csak nem veri el, be tudjuk takarítani, és a bevételből ki tudunk futni nullára. Most csak az a cél, hogy a lízinget fizetni tudjuk, jövő évre biztosítsuk a szükséges inputanyagot és hogy megéljen a család...

jégkár

Ezek még a kisebbek közül valók – fotó: Facebook

Kósa István jelezte: a kisebb gazdák nála is rosszabb helyzetben vannak, amit az is igazol, hogy már többen megkeresték, nem venné-e meg a földjüket.

– Mindegyiknek azt mondom, én most nem tudok ilyesmire költeni, örülök, ha a jövő évet elő tudjuk készíteni – mondta a gazda. – Sokan kerültek kilátástalan helyzetbe, a többiekkel beszélve itt körülbelül 8 ezer hektár esett a jégeső martalékául.

A nagyecsedi Szántó Gyula szintén 200 hektáron termel szántóföldi növényeket. Ugyancsak azt mondta: a jégverés egy sávot érintett, de abban mindent tönkretett.

– Mi a szerencsések közé tartozunk, ugyan a mi területeinket is sújtotta a vihar, de csak érintőlegesen, tehát kisebb károk keletkeztek egyes részeken – magyarázta. – A kukorica leveleit megszaggatta, ám ebből még lehet számítani csőre. A csarnokom viszont rendesen kapott, óriási lyukakat ütött rajta a jég.

jégkár

Olyan a csarnok teteje, mint a tésztaszűrő – fotó: Szántó Gyula

A termelő elmondta: számos gazdatársa idén nem kötött biztosítást, mert sokuknak tavaly nem fizetett a biztosító, másrészt az országos összesítésben magas tavalyi kárigény miatt a biztosítók általában díjakat emeltek. Ezért a gazdálkodók idén lemondtak a biztosításról. Szántó Gyula szerint ez lesz majd a lakásbiztosításoknál is, mert csak Nagyecseden 700 ingatlanban keletkezett jégkár.


– Tavaly itt, Nagyecseden egyik ismerősömnek se fizettek a biztosítók az aszálykár miatt – magyarázta Szántó Gyula. – Pedig mivel tavaly még viszonylag olcsó volt a biztosítás, mindenki kötött, aztán jött a pofára esés. Ezért aztán idén vagy nem kötöttek biztosítást, vagy éppen arra nem kötöttek, ahol tarolt a jég. Teniszlabda és tojás nagyságú jég esett, az érintett részeken a fákon nincs levél, van, amelyikről a kérget is lehántotta, autókat, traktorokat is tönkretett.

jégkár

Nagyecseden 700 ház károsodott valamilyen mértékben – fotó: Szántó Gyula

Úgy látom, sokan abbahagyják a termelést, főleg, mert ősszel mindenkit behúztak a csőbe azzal, hogy orrba-szájba azt nyomták, most vegyél műtrágyát, mert nem lesz. A pénzt elköltötték a gazdák a drága műtrágyára, a legmagasabb ár 48 ezer forint volt... Erre most is van műtrágya, ráadásul olcsóbb, mint tavaly. A vetőmag ára viszont az egekben, a 60-70 ezer forintról 100 ezerre nőtt. Sajnos, nem sok tartalékuk maradt a gazdáknak, így rossz helyzetben érte őket most ez csapás. Hogy mi lesz, nem tudom, a gabonaárak a béka segge alatt, kilátástalan ez az egész...