Utána egy hónapod lesz rá, mert idén is november 30-ig lehet beadni a kérelmeket. Ebből is lehet rendezni – többek között – az aszálykárokat, ezért érdemes foglalkozni vele.

Ebben a cikkben az ügyfélszolgálatunkhoz érkezett kérdések alapján írjuk meg a fontos tudnivalókat – és megmutatjuk, hogyan lehet gyorsan és díjmentesen kiszámolni azokat a sarokszámokat, amelyek a sikeres kérelem beadáshoz szükségesek.

vihar

A kárenyhítésre neked is szükséged lehet – fotó: unsplash.com

Hogyan működik a kárenyhítési juttatás?

Bizonyos üzemméret felett kötelezően tag vagy a Kárenyhítés rendszerben. Az általad termelt növényektől függően hektáronként 1.500 - 4.500 Ft közötti kárenyhítési hozzájárulást fizetsz. Ez a pénz az, amely bekerül a közös kalapba, az állam is tesz hozzá pénzt és ebből enyhítik a termelők kárait.

Ez azt jelenti, hogy ez a kalap felülről zárt: nem annyit fizet ki, amennyi kár keletkezett, hanem annyi pénzt tud kifizetni, amennyi benne van.

Két módja van az aszálykárok rendezésének

Ha volt növénybiztosításod, akkor már vagy rendezte a biztosító vagy folyamatban van.

De még arra is van elvi lehetőséged, hogy a Kárenyhítési rendszerből kapj kárenyhítési juttatást. Azért elvi, mert a bekövetkezett történelmi aszálykárhoz képest kevés pénz van a rendszerben és egyelőre nincsenek olyan hírek, hogy tesznek még bele.

Ettől függetlenül érdemes beadnod a kárenyhítési juttatás iránti kérelmet.

Mik a kulcsai a Kárenyhítésnek?

Három fogalom, a referenciahozam, a kárküszöb és a referencia hozamérték.

Az első a referenciahozam

A referenciahozam a termesztett növényeidnek előző 5 éves adatai alapján kiszámolt hozama. Ez az a hozam, amelyhez képest számolja a Kárenyhítés a kárt. Tehát nem az számít, hogy szerinted, a tapasztalataid alapján mennyi lett volna idén a terméshozamod, hanem az, hogy mennyi a számított referenciahozam.

A második a kárküszöb

A kárküszöb pedig az a hozam, aminél nagyobb értéket nem jelenthetsz le az Állami Kárenyhítés felé, ha valamelyik növényed elemi kárt szenvedett. Mert ha megteszed, akkor már az első lépésnél elintézted, hogy ne kapj kárenyhítési juttatást.

A harmadik a referencia hozamérték

Ez a következőképpen működik, itt van rá egy egyszerűsített, de érthető példa:

Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozamod és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamértéke 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamértékedugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a Kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.

Ezért kell ismerned minden évben a referenciahozamod, mert akkor - néhány év alatt – szépen fel tudod építeni a valós, magas terméshez sokkal jobban közelítő értéket.

Hogyan számolhatod ki egyszerűen?

Eddig ezt kiszámolni egy félórás munka volt legalább – most két kattintással megkaphatod az adatokat.

Kattints ide, töltsd fel az eredeti Egységes kérelmed és pár percen belül megkapod emailben az eredményt! Térítésmentesen.

referenciahozam

De mire mész a referenciahozammal?

Ha ismered a refereciahozamod, már előre tudni fogod, hogy mivel számol a Kárenyhítési rendszer. Ezért azt is ki tudod számolni, hogy mennyit fogsz kapni tőlük. Sajnos ez elég kevés pénz is lehet, vagy akár nulla is: ha alacsony a referenciahozamod, előfordulhat, hogy a kisebb káraid után nem kapsz pénzt. Vagy sokkal kevesebbet kapsz, mint ami a valós károd.

Ezért már előre el tudod dönteni, hogy érdemes-e növénybiztosítást kötnöd.

Ha kötsz, annak az az egyik előnye, hogy nem felezik le a Kárenyhítésből kivehető pénzt. A másik előnye az, hogy – az aszálykárt kivéve – nem a referenciahozammal számolnak, ha károd van, hanem azzal a terméssel, amit vártál.

Ezért érdemes megnézned, hogy mennyibe kerülne neked egy növénybiztosítás, kattints ide, töltsd fel az egységes kérelmed és kiszámoljuk!

itt a díjad gomb

Hogyan számold ki a kárküszöböt?

A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a károdnak ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjál. Ez az első szűrő.

Így, ha ismered a referenciahozamon alapuló kárküszöbödet, akkor tudni fogod, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a Kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem leszel jogosult kárenyhítésre.

Nálunk ezt is egy gombnyomással kiszámolhatod, próbáld ki a rendszerünk!

itt a kárküszöböd gomb

További információért látogass el az Agrisk weboldalára!