Ma a legtöbb mezőgazdaságról szóló hír érinti az agrárium digitalizációját. A mezőgazdasági gépészet mindig is egy innovatív terület volt, gondoljunk csak például az olyan megoldásokra, mint a terhelés alatt kapcsolható sebességváltó, mely óriási szenzáció volt amikor megjelent az első szupersport autókban. De akkor már évek óta szolgált a mezőgazdasági erőgépekben. Jött aztán az elektronika terjedése, ma pedig már egy digitális mezőgazdaságról beszélünk, ahol az IT (információs technológia) vonja be egy egyre komplexebb rendszerbe a különböző mezőgazdasági gépeket, folyamatokat és egyre több kapcsolódó területet.

A fejlesztés mozgató rugója valahol mindig a hatékonyság fokozása volt. Kevesebb üzemanyaggal, nagyobb teljesítményt elérni, fejlettebb hajtáslánccal hatékonyabban átvinni a vonóerőt a talajra stb. Az IT terjedésével pedig okszerűbbé, mért adatokra alapozott döntések, racionálisabb folyamatok irányába vinni a rutinszerű gazdálkodást.

A fejlődésnek azonban van egy sajátossága. Az új megoldások önmagukban nem garantálják a nagyobb hatékonyságot – csupán annak lehetőségét teremtik meg! Ezért elengedhetetlen, hogy a felhasználók is tartsák a lépést a fejlesztésekkel, tanulják meg helyesen használni, hasznosítani azokat.

Az AXIÁL Kft. régen felismerte az oktatás, tudásátadás fontosságát. Komoly energiát fordít az alkalmazottainak képzésére is, de hangoztatja a gépkezelői oktatások szükségességét is. Az elmúlt időszakban is sok helyen, sok formában láthattuk ennek megvalósulását.

A közelmúltban került megrendezésre az „AXIÁL Digitális Gyakorlati Napok” rendezvény sorozat első két állomása. Itt a gépkezelők illetve, döntéshozók kaptak a GPS eszközök használatával, a helyspecifikus gazdálkodás gyakorlati megvalósításához kapcsolódó ismereteket. A korlátozott létszámú workshopok remek lehetőséget kínáltak a közvetlen párbeszédre, valós problémák, kérdések körbejárására.

E mellett a tatai Jávorka Sándor Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskolában egy képzési együttműködés a gyakorlatban is megvalósult. Az iskola nyitottságának köszönhetően, lehetőségünk adódott arra, hogy egy több alkalmas előadás sorozat keretében ismereteket adjunk át a diákoknak. Ennek keretében a mezőgazdasági gépész, gazdász és mezőgazdasági technikus diákok testközelből találkozhattak a legkorszerűbb GPS eszközökkel, oktatást kaptak a sorvezetők, kormányautomatikák és munkagép vezérlések működéséről. Sőt, a helyspecifikus gazdálkodás, a digitális mezőgazdaság kérdéseiről is. A csillogó, érdeklődő szemek éltetik bennünk a reményt, hogy a jövő generációi igenis nyitottak lesznek a mezőgazdaságra. A digitális megoldások egyik nagy hozadéka éppen az lehet, hogy vonzóbbá teszi a mezőgazdaságot a mai fiatalok számára.

A felsőfokú oktatással is szoros viszonyt ápol cégünk. Rendszeres résztvevői vagyunk a precíziós gazdálkodási szakmérnök képzéseknek, az elméleti oktatások mellett nem egyszer gyakorlati képzést is biztosítunk elsősorban bajai központunkban.

Április 21-én ünnepélyes keretek között kötöttünk együttműködési megállapodást a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karával. Ennek egyik dedikált területe megint csak az oktatás. A megállapodás keretében el is indult már a közös munka. Április végén a BSc szakos gépészmérnök és MSc szakos agrármérnök hallgatóknak tartottunk oktatást Mosonmagyaróváron. Gönye Richárd szervizmérnökünk a CLAAS betakarító gépek fejlődésén keresztül mutatta be a technikai evolúciót, ismertetve a legkorszerűbb megoldásokat, úgy, mint pl. a CEMOS Automatic rendszert, mely a gép lényegében teljes működését hangolja össze a tökéletes munkavégzés érdekében.

előadás

Április végén a BSc szakos gépészmérnök és MSc szakos agrármérnök hallgatóknak tartottak oktatást Mosonmagyaróváron – fotó: AXIÁL Kft.

Nagy Róbert Fendt termékmenedzser kollégánk hasonló szemüvegen keresztül az erőgépek terén tapasztalható technikai fejlődést mutatta be, eljutva egészen az elektromos meghajtású Fendt e100 traktor bemutatásáig, illetve az autonóm gépvezérlésre alapozott Fendt Mars projekt ismertetéséig.

előadás

Színvonalas szakmai beszélgetés bontakozott ki – fotó: AXIÁL Kft.

Dr. Mesterházi Péter Ákos precíziós gazdálkodási csoportvezetőnk pedig a munkagépeken megtalálható szenzorokról, automatizálási megoldásokkal kapcsolatban adott át ismereteket a hallgatóknak. Örömünkre szolgált, hogy a program hosszabbra nyúlt a tervezettnél, mert a hallgatók nagyon jó, gyakorlatias kérdéseket tettek fel, amiből aztán színvonalas szakmai beszélgetés bontakozott ki.

Ezek azok az élmények, melyek megerősítik azt a hitünket, hogy az oktatásba kell és érdemes energiát fektetni. Továbbra is hiszünk benne, hogy ez egy olyan befektetés, ami biztosan megtérül! Hozzájárulni a jövő generáció tudásához, megtisztelő lehetőség.