A gazdálkodóknak idén a tavalyitól egészen eltérő időjárásban kell helytállniuk. Júniusban helyenként akár kéthavi átlagnak megfelelő mennyiségű eső zúdult le, a bőséges nedvesség miatti magas páratartalom pedig a kórokozók gyors terjedésének kedvezett – írja a delmagyar.hu

aratás

Idén nem az aszály jelent gondot – fotó: pixabay.com

Most a sok csapadék okoz gondokat

Nagy kihívást jelentett az eddigi csapadékos, kissé hűvös, majd hirtelen melegedő időjárás, ami a szélsőségei miatt mind a növényeknek, mind a gazdálkodóknak problémákat generált.

Számtalan helyen kezelhetetlen mennyiségű eső zúdult le, olykor jéggel, sárlavinával kísérve, amely elverte a kukoricát

– mondta Tar Melinda, az SZTE Mezőgazdasági Kar (SZTE MGK) Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézetének tudományos főmunkatársa a delmagyar.hu-nak.

Míg tavaly az aszály, idén inkább a hirtelen lezúduló csapadékmennyiség volt váratlan. Míg az elmúlt nyáron a gazdák szeme láttára ment tönkre minden, addig az idén – bár minden üdén zöldell –  az időjárás a kórokozóknak kedvez: a kalászosoknál intenzíven jelentek meg a betegségek. Bizonyos fertőzéseknek a kicsit hűvösebb, de magas páratartalom kedvez, míg másoknak viszont a meleg, nedves környezet. Most szinte egyszerre van jelen a búzában a lisztharmat, a sárgarozsda, a levél- vagy vörösrozsda és helyenként megjelent a fuzárium is.


búza

Az időjárás kedvez a kórokozóknak – fotó: pixabay.com

Mindenhol jelen van a fuzárium

Mind hazánkban, mind pedig világszerte a kalászosok egyik ismert és nagyon súlyos problémákat okozó betegsége a fuzáriózis, aminek a kórokozói kiválóan képesek alkalmazkodni a környezeti körülményekhez és szinte mindenhol jelen vannak.

Azért ez az egyik legrettegettebb ellenség, mert egyaránt befolyásolhatja a minőséget és a mennyiséget. A fuzárium gombák jellegzetessége, hogy úgynevezett mikotoxinokat termelnek, amelyek jelenléte sem az élelmiszerekben, sem az állati takarmányban nem kívánatos.

Joggal tartanak tőle a gazdák és igyekeznek a fertőzéstől megvédeni az állományt

– mondta Tar Melinda, hozzátéve, hogy az esős, párás idő minden növénynek jelentős kórokozó nyomást ad; a napraforgónak, kukoricának, gyümölcsöknek egyaránt.

búza

A fuzárium egyaránt befolyásolhatja a minőséget és a mennyiséget – fotó: pixabay.com

Akik megvédték a növényeket, azoknak nincs mitől tartaniuk

A Mezőgazdasági Kar tudományos főmunkatársa szerint aki a növényvédelemről folyamatosan gondoskodott, annak nincs félnivalója. A szakemberek az aratásig folyamatosan monitorozzák a gabonaföldeket, így az előrejelzésekben látható, mikor, milyen kórokozóra, kártevőkre lehet számítani az egyes növénykultúráknál. Amennyiben a kalászosokat a legérzékenyebb fázisban, a kalászoláskor jól kezelték, akkor nem, vagy csak kisebb mértékben van arra esély, hogy a fertőzés kialakuljon.

A Mezőgazdasági Kar főmunkatársa elmondta: örvendetes, hogy a mezőgazdaságban egyfajta paradigmaváltás folyik, és a gazdálkodók nyitnak az úgynevezett okszerű növényvédelem, a talaj reform felé.

Vannak úttörő mezőgazdászok, akik már inkább a talajéletre helyezik a hangsúlyt, hogy az megőrizze a nedvességet, meglegyenek benne a növények fejlődését, a tápanyagfelvételt támogató mikroorganizmusok, és segítik átvészelni a szélsőséges körülményeket is. Vagy például csak indokolt esetben, az előrejelzésekhez igazodva permeteznek

– fogalmazott. Hozzátette: az új szakmai irányokat az egyetemi oktatók ismertetik meg a fiatalokkal.

A jövőnkre is figyelnünk kell. Fontos, hogy tíz év múlva is legyen mit megművelni, legyen terület, ahová kimehetünk és búzát takarítunk be, haszonnövényeket termesztünk

– hangsúlyozta.