A szőlő növényvédelmét meghatározó legfontosabb kórokozók megjelenése az adott év csapadék és hőmérséklet értékeitől függ. A szőlő növényvédelemnek több sarokpontja van, de az biztos, hogy az egyik legfontosabb a gombakórokozók elleni védelem. Ha sorrendet kellene állítanunk egyértelműen a lisztharmat a legfontosabb, de bizonyos évjáratokban erre a kétes „dicsőségre” pályázhat a szőlő peronoszpóra is!

Pár szó magáról a kórokozóról, oospórákkal telel át a lehullott leveleken. Ebből indul ki a kórokozó fertőzése tavasszal már 10-13°C fokon. abban az esetben, ha az éjszakai hőmérséklet sem csökken 10°C fok alá, és pár napon belül legalább 10 mm csapadék hullik. Szél és a felverődő esőcseppek segítségével a sporangiospórák a levelekre és a fürtre kerülve a légzőnyílásokon keresztül jutnak be a növényekbe. Az esős, csapadékos időjárás kedvez a további fertőzéseknek. A sporangiospórák fertőzésétől a tünetek megjelenéséig levelek esetében 5-18 nap, fürt esetében 10-18 nap szükséges, ez az idő a hőmérséklet emelkedésével arányosan csökken, 20-25°C fokon csupán 3-4 nap. Az első tünetek már a szőlő néhány centiméteres fiatal hajtásain megjelenhetnek. A lombon a színi és a fonáki oldalon is látható tünete, de fertőzi a virágzatot és a fiatal kötődött bogyókat is, éppen ezért elengedhetetlen a betegség folyamatos monitorozása és az ellene történő megelőző védekezés.

Növényvédelmi szempontból a 2022-es évjárat a szélsőségek éve volt. Borvidékenként és azon belül is akár dűlőnként változó volt a betegségek szerepe. A szőlőperonoszpóra a számára kedvezőtlen időjárás miatt, az ország jelentős részén nem jelentett a gyakorlatban számottevő problémát, de elő-előfordultak tünetek, így például az Alpok alján lévő szőlőperonoszpóra kísérletekben, ahol a június hónapban több, mint 200 mm csapadék esett. Természetesen ez a növényvédelem szempontjából kedvező helyzet nem több, mint évjárati sajátosság, és továbbra is számolnunk kell e betegséget megjelenésével.

Ahogy korábban utaltam rá a peronoszpóra elleni védekezés fontos fenológiai fázisa a virágzás körüli időszak. Ha ebben az időszakban van csapadék, – márpedig bízunk benne, hogy az idei év csapadék viszonyai kedvezőbbek lesznek a tavalyinál – szinte bizonyosan számíthatunk peronoszpóra megjelenésre.

peronoszpóra elleni védelem Syngenta technológia

Peronoszpóra elleni védelem Syngenta technológia – forrás: Syngenta Magyarország Kft.

A leghatékonyabb védekezés, mint mindig, ebben az esetben is a megelőzés! A Syngenta készítményeivel biztosak lehetünk abban, hogy a peronoszpóra ellen is védett az állományunk. A jól ismert, úgy gondolom sok helyen a technológia alapjául szolgáló Pergado F és a Quadris Max mellett, már egy kereskedelmi csomag is elérhető kínálatunkban. Az Orondis Ultra csomag 5 hektár kezelésére alkalmas fizikai csomag borszőlőre. A benne található két készítmény, az oxatiapiprolin tartalmú Orondis*, és a klasszikus mandipropamid tartalmú Revus.

Az oxatiapiprolin egy új hatásmechanizmusú anyag, ami nagyon alacsony dózisban is kiváló hatékonyságot biztosít. A levél szövetébe is beszívódik, a viaszrétegben koncentrálódik, ennek köszönhető kiemelkedő preventív hatása. A mandipropamid pedig egy régi jól bevált hatóanyag, ami régóta ismert alapja a peronoszpóra elleni technológiának. A hatóanyagok együttesen hosszú hatástartammal jellemezhetőek és a kórokozó minden fejlődési alakja ellen hatnak.

Peronoszpóra életciklusa

Peronoszpóra életciklusa – forrás: Syngenta Magyarország Kft.

Nagyon fontos a két készítmény együttes alkalmazása, lehetőleg megelőző jelleggel. Ugyanis így érhetjük el a legjobb hatékonyságot és csökkenthetjük minimálisra a rezisztencia kialakulás kockázatát!

Orondis Ultra kezelés hatása

Orondis Ultra kezelés hatása – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

További információkért látogasson el honlapunkra, vagy keresse fel youtube csatornánkat.

*Az Orondis azonos a 6300/267 NÉBIH számon engedélyezett Zorvec Zelavin permetezőszerrel

syngente