Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a BASF fenntarthatósági konferencián beszélt arról, hogy a fenntartható mezőgazdasági termeléshez rendkívül fontos, hogy rendelkezésre álljanak a leginnovatívabb technológiák, növényvédő szerek, eszközök, de a gyakorlatban a gazdálkodók tudják elérni a kívánt eredményeket. A tudásátadás rendkívüli módon felértékelődik most.

BASF konferencia

BASF fenntarthatósági konferencia – Fotó: Agroinform

Fenntartható mezőgazdaság

Mint mondta, az agrárium esetében 2 oldalról szükséges megvizsgálni a fenntarthatóság kérdését:

1. Fenntartható módon való termelés szükségessége a környezeti szempontok érvényesítése érdekében.

2. Társadalmi érdek, hogy legyen elegendő élelmiszer, elérhető áron.

A legnagyobb kérdés az, hogy ezt a kettőt hogyan lehet összehangolni.

Az egészen biztos, hogy a szigorú szabályok bevezetése nem a megvalósítást segíti, ugyanis nem szabad elfelejteni azt a nyilvánvaló tényt, hogy a szántóföld megművelése alapvetően a gazdálkodó saját döntésétől függ. Ha úgy látja, hogy nem éri meg számára, túl sok a szabályozás és túl kevés az ezek betartása fejében remélhető haszon, akkor egyszerűen nem végzi el a munkát a szántóföldön és más megélhetési lehetőséget kereshet.

A gazdasági szempontok másik aspektusa az élelmiszerek árának alakulása. A jelenlegi élelmiszerár-robbanást a háborús helyzet és az energiaválság okozza, a mostani árakba még nem épült bele az, ha a fenntarthatósági elvek betartása miatt költségesebb lesz a termelés. Feldman Zsolt kifejtette, hogy nem szabad egydimenziósan gondolkodni, nem elég csak a környezeti szempontok vagy csak a gazdasági szempontok szem előtt tartása.

A 2023-ban induló hazai támogatási konstrukciók pontosan ezt a két szempontot veszik figyelembe

Mint mondta, európai szinten érezhető az ellentét a mezőgazdasági termelők és a "zöldek" között. Komoly problémákat vetít előre a bizalomhiány, Európa több országában is gazdatüntetések voltak. "Mi szeretnénk jó példát mutatni, arányosan kombinálni a fenntarthatósági és gazdasági szempontokat" – fejtette ki az államtitkár.

Fontos azt is tudomásul venni, hogy a környezettudatosabb gazdálkodás megvalósításához komolyabb tudásra van szükség a gazdák részéről, ennek a tudásnak a megszerzéséhez szakmai támogatást szükséges nyújtani, amely az inputanyaggyártók és a szakmai szervezetek közreműködésével képzelhető el. Nem érdemes kiindulni abból, hogy amely technológiákat kifejlesztenek a kutatók, beindítják a gyártási folyamatot, majd az új terméket bevezetik a piacra, akkor ezek a másik oldalon automatikusan hasznosulni is tudnak. A tájékoztatás, a tudásátadás most rendkívüli módon felértékelődik.

Arra a kockázatra is felhívta a figyelmet, hogy a tudásintezív gazdálkodáshoz komoly adminisztráció lesz szükséges, amely a kisebb gazdák számára nehezen lesz teljesíthető, és ez a további birtokkoncetrációt segítheti elő.

Szankciók helyett ösztönzés

A fenntarthatósági kihívásoknak való megfelelést alapvetően ösztönzéssel szeretnék elérni, nem szankcionálással, többlépcsős intézkedési piramist épített fel ennek érdekében a szaktárca. A következő alapelvek szerepelnek a hazai KAP Stratégiai Tervben, amelynek Bizottsági általi elfogadása/egyeztetése még folyamatban van:

1. Bővül a területalapon támogatható területek mérete. Azok a területek, amelyek biodiverzitás szempontjából hasznosak (pl. vizenyős, fás területek), mintegy 100 ezer hektár, művelési kötelezettség nélkül is támogathatóak lesznek.


2. A korábbi zöldítési feltételeket bevonják az alaptámogatások rendszerébe.

3. Az agro-ökológiai alapprogam egy nagyon ambíciózus támogatási csomag, amely önkéntes alapon lesz elérhető. Kiszámítható támogatási forma, mely honorálja a klíma és éghajlati szempontból előnyös termesztéstechnológiát.

4. Folytatódik az AKG program. Az AKG-ba vont területek mérete Magyarországon jelenleg 1,2 millió hektár, ami háromszoros területnövekedést jelent a korábbi AKG progammal összevetve.

5. Fenntartható erdőgazdálkodás: a támogatások 11 százalékát erre a célra fogják fordítani.

6. Energiahatékony és károsanyag-kibocsátás csökkentés szolgáló beruházások támogatása.

Indexkép: Shutterstock