A Kukorica Kör Egyesület által kezdeményezett versenyre lehet, hogy inkább az észszerű a helyes kifejezés. Ugyanis a jelen gazdasági helyzetben, amikor az inputanyagok és a termények árai folyamatosan változnak, valószínűleg nem az a szemlélet vihet sikerre, ha a költségek figyelembe vétele nélkül csak a terméshozam maximalizálására törekszünk, hanem ha a profitra koncentrálunk. Utóbbi gondolkodásmódot kívánja ösztönözni a verseny.

A bábolnai gazdalátogatáson a Kukorica Kör Egyesület képviseletében Körösi Katalin és Daoda Zoltán elmondták, hogy a termelési költségek és a jövedelmezőség kiszámításhoz az AgroVIR rendszerét használják annak érdekében, hogy objektív és összehasonlítható adatokat szerezzenek a versenybe benevezett gazdálkodók teljesítményéről.

Az összehasonlításnál figyelembe veszik a FAO számot, a lehullott csapadék mennyiségét, azt, hogy öntözött-e vagy nem a kukorica, mennyi a talaj szervesanyag-tartalma, milyen a talajművelési technológia. A költségek kalkulációjánál pedig a piaci árak alapján egységesített adatok az irányadóak, ezzel például kompenzálható a különböző gazdaságméretek esetében adódó beszerzései kedvezmények miatti költségdifferencia.

2022-ben demogazdaságok bevonásával alakították ki a verseny feltételeit, és az idei évben eddig 21 gazda jelentkezett a Kukorica Kör Egyesület kukoricatermelési versenyére.

Daoda Zoltán és Vida László

Daoda Zoltán és Vida László tartanak szemlét Bábolnán – Fotó: Agroinform

A versenybe a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtok is benevezett. Vida László, a Ménesbirtok kezelésében lévő mintegy 2000 hektárnyi szántóterületért felelős növénytermesztési vezető a június végi gazdalátogatás alkalmával beszámolt a Ménesbirtok termelési szerkezetéről. Mint mondta, 6 fő növény termesztésével foglalkoznak: búza, árpa, kukorica, zab, napraforgó és cirok.

A kukoricatermesztési technológiájuk hagyományos, öntözés nélküli. Idén mintegy 650 hektáron termesztenek kukoricát, míg az előző években ez mintegy 750-780 hektáron zajlott. FAO 330-390-as érésszámú kukoricafajtákkal dolgoznak. Poszt- vagy korai posztemergens gyomirtást alkalmaznak. Rovarölő szeres és gombaölő szeres kezeléseket a legritkább esetben hajtanak végre, igyekeznek elkerülni a monokultúrás termesztést, így a rovarkártétel kockázata jelentősen csökkenthető. A tápanyag-utánpótlásban fontos szerepe van a cinktartalmú straterműtrágyának és a hígtrágyának is.


A 2022-es szezon 1,5 tonnás hektáronkénti eredményt hozott a kukoricában, jobb években 7-9 tonnás termésátlagokat érnek el. A mostani versenybe való benevezéssel ki fog derülni, hogy gazdasági szempontból milyen eredményt érhető el a Ménesbirtok által alkalmazott technológiával, egyelőre úgy tűnik, hogy extrém időjárás helyzet nem fogja nehezíteni az eredmények kiértékelését.

Mivel a gazdaság fő profilja a lótenyésztés, így a széna előállítása és a zabtermesztés is nélkülözhetetlen elemei a termelésszerkezetnek. A mostani szezonban 150 hektáron vetettek zabot, amely esetében hasonló a termesztéstechnológia a többi kalászoshoz, bár általában egy rovarölő szeres kezeléssel többre van szükség.

kukorica

Az idén 650 hektáron vetettek kukoricát a Ménesbirtok területein – Fotó: Agroinform

Érdekes, hogy a tavalyi évben az aszálynak köszönhetően szinte nem képződött szármaradvány a betakarítás után, annyira visszafogta a növény a vegetatív szervek fejlesztését a generatív szervek javára. Nagyon gyenge termést vártak, de még tavaly is sikerült az átlagos 3 tonnás hektáronkénti zabhozamot elérni.

Az árpabetakarítás kezdetén jártunk Bábolnán, és az első eredmények azt mutatták, hogy annak ellenére, hogy szinte minden időjárási körülmény adott volt a jó terméshez, mégis elmaradnak a hozamok a vártnál. Ennek oka Vida László szerint az, hogy bár rengeteg nedvesség állt most rendelkezésre a vegetatív részek fejlődéséhez, a szemtelítődés későn kezdődött meg a hűvös tavaszi időjárás miatt, és a néhány napos kánikula pont az érés befejezése előtt érkezett.

Ha te is kíváncsi vagy a kukoricatermelési verseny eredményeire, kövesd az Agroinformot! Az Agroinform Média Kft. a Kukorica Kör Egyesület tagjaként folyamatosan követi az eseményeket, tarts velünk!