A Limus® Clear az innovatív formulázási technológiának és két nagy teljesítményű hatóanyagának köszönhetően korszerű megoldást ad a terméshozam és a hatékonyság növelésére.

Karbamid tartalmú műtrágyák esetében, legyen szó akár szilárd karbamidról, vagy karbamid tartalmú oldattrágyákról, mint a Nitrosol (UAN oldat), nem kétséges, hogy a Limus®, mint ureáz inhibitor használata a legjobb választás. Hiszen a Limus® alkalmazásával már rögtön a karbamid feltáródás folyamatának az első lépcsőfokán a karbamid hidrolízisét tudjuk szabályozni, ráadásul két hatóanyag kombinációjával a lehető leghatékonyabban tehetjük meg mindezt (1. ábra).

A nitrifikációs inhibitor működése

A nitrifikációs inhibitor működése

1. ábra. A karbamid feltáródás folyamata, a különböző típusú inhibitorok hatáshelyeivel, valamint a lehetséges veszteség forrásokkal.

Amint az az ábrán is jól látszik, a feltáródás folyamata során a Limus® használata nélkül jelentős nitrogénveszteséggel kell számolnunk, amely veszteségek kedvezőtlen körülmények között akár az összes nitrogénhatóanyag 70-80%-át is kitehetik. Ez a veszteség természetesen komoly gazdasági kárt jelent a gazdálkodóknak, hiszen

a nitrogénműtrágyára költött pénznek egy jelentős része elveszhet ilyen formán.

Ezen túlmenően pedig komoly terhelést is ró a környezetre, elég csak az ammónia gáz okozta légszennyezésre, vagy a felszín alatti vizekbe jutó nitrátszennyezésre gondolni.

Az igazán hatékony nitrogén trágyázás másik nagyon fontos sarokköve a veszteségek csökkentésén túl, a műtrágya feltáródásának időbeni folyamata. Hiszen a műtrágyázás alapvető célja, hogy a növényeink számára megfelelő mennyiségű, felvehető formában jelen lévő tápanyagot biztosítsunk akkor, amikor a növénynek arra a leginkább szüksége van. Ezt kimondani könnyű, szabadföldi körülmények között a megvalósítása azonban már korántsem ilyen egyszerű.

A kijuttatott műtrágyáknak ugyanis át kell esni a feltáródás folyamatán, ahhoz, hogy a növények fel tudják venni a megfelelő tápanyag formákat, a nitrogén esetében a növényeink az ammónium (NH4), valamint a nitrát (NO3) nitrogén formákat tudják közvetlenül felvenni. Ennek az átalakulási folyamatnak a pontos időtartamát a talajban lehetetlen pontosan kiszámítani, hiszen az nagyban függ a körülményektől, mint pl. talajnedvesség, hőmérséklet, a talaj mikrobiális élete stb.

Továbbá a műtrágya-kijuttatás időpontja is korlátozott, hiszen a kukorica esetében vetés előtt tudunk csak nagyadagú nitrogénműtrágyát kiszórni. Vetés előtti nitrogén-kijuttatás esetében a nitrogénveszteség várhatóan nagy, hiszen a növény intenzív nitrogénfelvételi időszaka és a kijuttatás időpontja távol esik egymástól (1. ábra). Ilyenkor a szilárd karbamiddal, vagy a kipermetezett folyékony nitrogénoldattal kombinált Limus® Clear kezelés lehetővé teszi, hogy csapadékos időjárás esetén se vesszen el a nitrogén a kukorica számára.

A kukorica nitrogénfelvételi dinamikája és a kijuttatott műtrágya feltáródása

A  kukorica nitrogén felvételi dinamikája és a kijuttatott műtrágya feltáródásaA kukorica fejtrágyázás célja, hogy követve a kukorica nitrogénfelvételi dinamikáját, a nitrogén hatóanyagot megosztva, célzottan a növényi sor mellé juttassuk ki. Ezt a törekvést megnehezíti az a tény, hogy a kétszeri fejtrágyázás is kapacitás problémákba ütközik a legtöbb üzem esetében. Erre ad megoldást a Limus® Clear alkalmazása, ami lehetővé teszi, hogy

egyszeri fejtrágyázással a kétszeri kijuttatással egyenértékű hatást érjünk el.

Ebben is nagy segítségünkre van a Limus®, hiszen a karbamidtartalmú nitrogénműtrágyák teljes feltáródásának idejét mintegy hat-nyolc héttel meghosszabbítva, lényegesen közelebb hozza egymáshoz a növény nitrogén igényét, valamint a műtrágyák nitrogén feltáródási dinamikáját.

A kukorica nitrogén utánpótlásának általános gyakorlata szerint, a vetés előtti időszakban juttatjuk ki a nagy adagú nitrogéntrágyát, amit a növény majd “csak” fejlődése során használ fel.

Tehát jelentős időbeli különbség alakul ki a nitrogén feltáródása és a kukorica “éhsége” között.

Különösen az ilyen száraz évjáratokban történik meg, hogy a kiszórt nitrogén-hatóanyag jelentős része eltűnik, mire a kukoricának szüksége volna rá. A Limus® Clear közelebb hozza egymáshoz a feltáródás idejét és a növény valós nitrogén igényét az ureáz enzim aktivitás lassításával, ezzel biztosítva a termelő részére a legjobb termést.

Limus® Clear termésre gyakorolt hatása kukoricában (t/ha), 
BASF kísérlet, Kimle, 2018.

Limus® Clear termésre gyakorolt hatása kukoricában (t/ha), BASF kísérlet, Kimle, 2018.

A felhasználási módot tekintve a Limus® Clear nagy előnye, hogy folyékony formulációjának köszönhetően nagyon könnyen alkalmazható folyékony trágyákkal.

Összességében elmondhatjuk, hogy a Limus® használata azáltal, hogy hatékonyan csökkenti a nitrogénveszteségeket, valamint a nitrogénműtrágya feltáródását szabályozva, lényegesen közelebb hozza a feltáródás maximumát a növény igényéhez, segít megvalósítani az igazán hatékony nitrogéntrágyázást, ezáltal hozzájárulva a jobb minőségű és magasabb termés eléréséhez, valamint a termesztés biztonságának javításához, és biztosítja a nitrogénműtrágyákba fektetett pénzünk megtérülését.