A repce jó szerkezetű, tápanyagokkal és mésszel jól ellátott talajokat igényel, ideális számára a löszös, vályogos talajtípus, de agyagos és humuszos homokterületeken is jó eredményeket lehet vele elérni.

A kukoricához vagy búzához képest a repce igényes kultúrának számít technológiai szempontból, hiszen a vetéstől a betakarításig több ponton is elrontható az eredményes termesztése. Mégis egyre többen foglalkoznak vele, melyben fontos szerepet játszik az elővetemény-hatása, vagyis korán lekerül a tábláról, és nem zsarolja ki a földet.

Maga a repce nem érzékeny az előveteményre, de mivel helyenként már augusztus 20-án elvetik, a szemeskukorica kizárható az előzmények közül, és célszerű olyan növényt választani, ami kevés mennyiségű szár- és növénymaradványt hagy vissza a területen a talajművelés jó minőségben történő elvégzése érdekében.

Mindezen követelményeknek a kalászos gabonák felelnek meg, ezek közül is az őszi árpa és az őszi búza számít a repce legjobb előveteményének, mivel legalább 5 héttel a repce vetése előtt betakarításra kerülnek, nem hagynak vissza nagy mennyiségű tarlómaradványt, nem szárítják ki a talaj vízkészletét, a szükséges talajművelések időben és jó minőségben elvégezhetőek, nincs közös kártevőjük, betegségük a repcével.

A repce vetése akkor mondható ideálisnak, ha a vetőmag megfelelően előkészített magágyba, a termesztés által megkövetelt időben, az optimális nedvességű és hőmérsékletű talajba kellő mélységben kerül.

A vetésre kedvező idő viszonylag rövid, és számos megfigyelés bizonyítja, hogy mind a túl korai, mind a túl késői vetés jelentős terméscsökkenést eredményez. Ez a tény a nagy teljesítményű, korszerű vetőgépek alkalmazását indokolja, mert csak ezekkel oldható meg a megfelelő idejű és minőségű vetés.

repce

Aranymező a kék ég alatt – fotó: Shutterstock

A Limagrain meglátása szerint a tudatos gazdálkodók és a sikeres termelők növényévé vált a repce az elmúlt években. Szántóföldi növényeink közül a jövedelmezősége a legmagasabb, ez pedig a termesztési kedv növekedését gerjeszti. Mint minden növény esetében, a termesztett hibrid és a jó minőségű vetőmag alapjaiban határozza meg az eredményességet, repcetermesztés során viszont különösen fontos a talaj-előkésztés és a magágy minősége is.

A Limagrain-nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy a sikeres hibridgenerációk és a széles körű kutatási eredmények felhasználásával hoznak létre új hibrideket. Az újabb generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat.

A termőképesség növelése és a minőség javítása érdekében szem előtt tartjuk a növények betegségekkel, kártevőkkel és kedvezőtlen környezeti hatásokkal szembeni ellenállóságát is. Ezért a repcekínálatunkban kipergésellenálló, fómarezisztens és kiváló alkalmazkodóképességű hibrideket találnak a termelők – nyilatkozta Mórocz Péter, a Limagrain Central Europe SE termékfejlesztési vezetője.

Fontos, hogy a talaj-előkészítés legfőbb célja a jó minőségű magágy kialakítása legyen, amelyből a repce a vetés után minél rövidebb idő alatt, szinte egy időben tudjon kikelni. Fejlődése gyors, állománya homogén legyen. A sikeres technológiához a Limagrain „A” betűvel kezdődő hibridjeit ajánljuk, úgymint a legismertebb  ARSENAL, a legújabb ASTRONOM és a biztonságra törekvőknek az ARTOGA – tette hozzá.

rapool

A SHREK óriási becői – fotó: RAPOOL Hungária Kft.

A RAPOOL Hungária Kft. tapasztalatai szerint növekszik a repcetermesztési kedv, amit a hazai repce-vetésterület növekedése is mutat az utóbbi években. Ennek talán az egyik oka, hogy az őszi vetésű növények elkerülik a nyári, szélsőségesen aszályos időszakokat, másrészt a repce mint olajos növény a jövedelmező kultúrák közé tartozik.

Minden évben vannak kiugró eredmények és rekordtermések, de ha őszinték akarunk lenni, a legtöbb nemesítőház legjobb típusai nagyon kis eltérést mutatnak egymástól a termőképességben. Ugyanakkor az egyes hibridek között jelentős lehet a különbség például stressztűrésben, fejlődési erélyben, regenerációs képességben, amelyek mind jelentős mértékben befolyásolják a termésmennyiséget és a hibridek termése közötti különbségeket az adott termőhelyen és évjáratban.

Magában a kínálatban talán a legfőbb különbség az, hogy egy adott cég szélesebb portfólióval rendelkezik, minden termelési körülményre és érésidőre lehetőséget kínálva, vagy egy szűkebb portfólióval egy-két hibridre helyezi a hangsúlyt. Azonban majdnem minden cég kínálatában vannak már igazi csúcstermő hibridek, és megtalálhatóak extenzívebb körülményekre ajánlott repcék is.

A vetéstechnológia alkalmazásakor érdemes odafigyelnünk arra, hogy a repcét megfelelő tőszámmal vessük el, amit a repcehibrid tulajdonságaihoz kell hangolnunk. A legújabb genetikai vonalak lényeges előrelépést mutatnak mind stressztűrésben, mind termésmennyiségben. A DALTON- és SHREK-hibridek nem egy helyen produkáltak 2016-ban 6-7 t/ha közötti csúcsterméseket. A középkésői érésidejű DALTON-t mindenképpen intenzívebb termeléshez ajánljuk, a középkorai-közép-érésidejű SHREK igazi kontinentális hibrid, mindenhol megállja a helyét, akár szélsőséges talajviszonyok között is – mondta Gódor-Horváth Boglárka, a RAPOOL Hungária Kft. termékfejlesztője.

syngenta

Aranysárgában pompázó repce – fotó: Syngenta

A Syngenta felmérései alapján tavaly ősszel 227 ezer hektáron vetettek őszi káposztarepcét, ez némi növekedés a korábbi évekhez képet. Idén őszre viszont a piaci körülmények pozitív változásai s a jó termésátlagok miatt jelentős, akár 20 százalékos növekedés várható e szegmensben.

A Syngenta szakemberei háromféle hibridet ajánlanak a gazdák figyelmébe. Az SY Bluestar a Syngenta legújabb, ogura típusú, középérésű hibridje, magas, robusztus megjelenésű, átlagon felüli termőképességgel, jó termésstabilitással és alkalmazkodóképességgel a különféle talajtípusokhoz. Ugyancsak ogura típusú hibrid az SY Florida, korai, rövid tenyészidővel, kimagasló terméspotenciállal. Gyors kezdeti fejlődés jellemzi, így a vetésidőben elegendő rugalmasságot biztosít a gazdálkodó számára. Az SY Cassidy korai, robusztus Safecross-hibrid, kisebb potenciálú termőhelyek hátrányos tulajdonságainak a kompenzálására hivatott.

A növényvédelmi technológia kialakításakor figyelembe kell venni, hogy a hibridek kis csíraszáma miatt gyenge a gyomelnyomó képességük, így szükséges a gyomok minél korábbi irtása, amit alapkezelésben Brasan készítménnyel tehetünk meg. A gabona árvakelése ellen a Fusilade Forte használatát javasoljuk, a kelő repcében súlyos károkat okozó földibolhák ellen a Karate Zeont vethetjük be.

A repcenövekedés szabályozására a Syngenta valódi regulátorkészítményt ajánl, a Toprexet, amely egyben fungicid hatással is rendelkezik, valamint az ízközök rövidítésével, a gyökértömeg növelésével és a gyökérnyak vastagításával javítja a növények télállóságát – tudtuk meg Nádudvari Évától, a Syngenta Kft. repce-kampánymenedzserétől.

repce

Mezőgazdasági jin-jang – fotó: Shutterstock

A Lajtamag álláspontja szerint a repcetermelési kedvet nagyban befolyásolja az adott évjárat sikere, beleértve a termésátlagokat és a felvásárlási árakat is, valamint a vetési időszak időjárása is döntő tényező lehet. A növekedés azonban egyértelmű, hiszen míg 2012-ben 163 ezer hektáron termesztettek repcét, addig 2016-ra ez a terület már 254 ezer hektár.

Általánosságban az is elmondható, hogy a piacon jobbnál jobb hibridek versengenek, és a genetikai potenciál alapján a magas termések alapjai rendelkezésre állnak. A szakirodalom a fajták szerepét 5-10 százalék közé teszi, vagyis az alkalmazott technológia nagyon sokat jelent a jó genetikai potenciál kiaknázásában.

Ma már a fajták szinte eltűntek a piacról, és a termelők hibrideket termesztenek. A technológiai változások összessége néhány új vetőmagkínálati elem megjelenését hozta, így ma már kalibrált és akár drazsírozott vetőmag is elérhető, aminek következtében a magok szemenként vethetőek. Ehhez persze megfelelő gép és technológia párosul, amivel a hektáronkénti vetőmagszükséglet alacsonyabb, viszont növekszik a kelésbiztonság. A repce nagy odafigyelést és gondosságot igénylő növény, de meghálálja a törődést. A növényvédelem és a tápanyagellátás fontosságát külön ki kell emelni, beleértve a mikroelemekre való odafigyelést is – nyilatkozta Fodor Péter, a Lajtamag Kft. munkatársa.

Jelenleg a GRAF nevű korai hibridünkre hívjuk fel a figyelmet. Számos nébihes és gyakorlati demókísérletben szerepel a legjobbak között, és ma már elégedett gazdálkodók eredményei is bizonyítják, hogy érdemes a GRAF-ot termeszteni – tette hozzá.