A Csorvási Gazdák Zrt. anyakocáknak való új takarmány termékcsalád kifejlesztésén dolgozik, amellyel az állatok genetikai adottságaiban rejlő további lehetőségeket szeretnék kiaknázni. A Szegedi Tudományegyetemmel közös kutatás-fejlesztési projektet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) Plusz keretéből 731,8 millió forinttal támogatták.

Turcsán László projektvezető elmondta, a támogatás az ipari kutatás első évében 70 százalékos, a kísérleti fejlesztés 2. és 3. évében 50 százalékos intenzitású.

A projekt célja egy három elemből álló takarmány termékcsalád kifejlesztése, amellyel a dán hypor hibrid sertés genetikai adottságaiban rejlő malacfialási képességet lehet jelentősen növelni. A fejlesztés eredményeként létrejövő új vemhességi és szoptatási táp célja az új összetevőkön és fermentált alapanyagokon keresztül az anyakoca élettani paramétereinek javítása. Ehhez széleskörű laboratóriumi vizsgálatokat, telepi ellenőrzött méréseket és etetési kísérleteket végeznek.


Turcsán László kifejtette, a projekt ipari kutatási része lezárult, a takarmánykeverék összeállt. Jövő év június végéig zajlanak a tesztelések az anyakoca-állomány egyharmadán. Saját takarmány alapanyagukat keverik a nagyrábéi Permex-Vet Kft. által gyártott fermentumokkal. Reményeik szerint nő az egy fialásra jutó alomszám az átlagos 11 malacról 11,2-re; illetve nő a kocák élettartama, tehát eggyel többször tudnak életük során fialni. Az elképzelések szerint javul a malacok életképessége is, csökken az elhullás.

Indexkép: Shutterstock