A PREGA Konferencia és Kiállítás első napján ünnepélyes keretek között átadták XIV. Kukorica Termésverseny díjait.

A 2022. év időjárása a hazai kukorica vetésterület jelentős részén csapásszerűen hatott. Akár a csapadékmennyiség, akár a hőmérséklet alakulását vesszük figyelembe, az időjárás nem sok esélyt adott a kukoricának az életben maradásra, vagy legalább a közvetlen költségek megtérülését biztosító értékesíthető termésmennyiség elérésére. Az aszály rányomta bélyegét valamennyi, a szántóföldekhez kapcsolódó tevékenységünkre: a Kukorica Termésverseny az eddigi legkisebb bejelentett, s a legnagyobb arányú kiesett parcellaszám mellett zajlott. Ráadásul jelentős módosításokat kellett elvégezni a Versenyszabályzat előírásaiban is – mondta Dr. Szieberth Dénes, a Magyar Kukorica Klub elnöke.

A XIV. Kukorica Termésverseny díjátadója

A XIV. Kukorica Termésverseny díjátadója – Fotó: Agroinform

Dr. Szieberth Dénes, a Magyar Kukorica Klub elnöke

Dr. Szieberth Dénes, a Magyar Kukorica Klub elnöke – Fotó: Agroinform

Hozzátette, hogy A Top20 kisparcellás hibridkukorica fajtakísérletek kísérleti helyeit ért károsodások kiugró méretűek voltak, amelynek következtében az elvetett 34 kísérletből 11-et ki kellett hagyni az értékelésből, részben megsemmisülés, részben a statisztikai értékelés által jelzett alkalmatlanság következtében.

Az elnök beszélt arról is, hogy idén csak a Nyugat-Dunántúlon az átlagot megközelítő vagy azt meghaladó termést betakarító gazdák lehetnek legalább pénzügyileg elégedettek. Ez a viszonylagos elégedettség is főként a felszökött terményáraknak köszönhető. Az aszály különösen nagy gazdasági károkat ott okozott, ahol a vetésszerkezet többi tagját, az őszi búzát, napraforgót, repcét, árpát is hasonlóan, vagy szintén nagymértékű kár érte.

A XIV. Kukorica Termésversenyre győztesei

I. helyezett: Ács Norbert

Ács Norbert korábbi versenyzései során már ért el regionális helyezéseket, majd a XII. kukorica termésversenyt közel 18 tonna/hektáros terméssel megnyerte. A XIV. kukorica Termésversenyben elért országos első helyezés így már a második győzelme.

Ács Norbert

Ács Norbert – Fotó: Agroinform

Változatos minőségű és domborzati adottságú talajokon gazdálkodik, a művelést forgatásra alapozta a versenyterületen. Esetenként, ha nem látja szükségét, a szántást elhagyja. A tápanyag utánpótlásban a talaj tápanyag mérlegének fenntartására törekszik.

Az átlagosnál kevesebb csapadékot kapott 2022-ben, s éppen a virágzást követő és a szemtelítődés időszaka volt csapadékhiányos.

A talajminőség a versenyterületen – a Principális csatorna VÖLGYÉBEN – szintén egyenetlen volt, a kötött réti talaj és a humuszos homok váltogatták egymást. A talaj savanyú kémhatású, a humusztartalom 1,2%.

Az őszi búza elővetemény tarlóját augusztusban totális gyomirtó szerrel kezelte, novemberben szántott, és tavasszal kompaktorral zárta le a szántást. Áprilisban a magágkészítés előtt N műtrágyát szórt teljes felületre, az NPK műtrágyát a vetőgéppel sor mellé adagolt. A vetés során a szokásosnál kevesebb magot használt.

A száraz talajállapotot figyelmeztetésnek tekintette, s nem törekedett arra, hogy a növényállomány jelentősen sűrűbb legyen 60000 tőnél hektáronként.

A versenyterületen 2017-ben volt utoljára kukorica. A vetés előtt a talajlakó kártevő felderítés során megállapítást nyert, hogy nincs szükség vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítő szerre. Az állományba betelepülő kukoricamoly és kukoricabogár fertőzöttség nem érte el a gazdasági küszöbértéket, így nem volt indokolt a növényvédelmi beavatkozás sem. A gyomirtást posztemergensen történt, egy kezelés elég volt a gyommentes állomány eléréséhez.

Évek óta kiváló kapcsolatot ápoló a Dekalb kukoricák fajtaképviselőivel. A versenyhibrid kiválasztására velük folytat konzultációt. 2022-ben is így történt, és az elmúlt évek tapasztalataira is figyelemmel – 2020-ban ugyanezzel a hibriddel nyert – választotta ki a DKC5182-őt.

II. helyezett: Papp György

Papp György a versenybe már 2010-ben bekapcsolódott, s azóta folyamatosan versenyez. Általában nem bízza a véletlenre a sikert, 2 – 3 parcellát regisztrál minden évben, s bízik benne, hogy valamelyik sikert is hoz. A 13 érvényes versenyzésből 5-ször elsőként került ki győztesen, s a többi évben is az országos helyezések valamelyikét elvitte.

Papp György

Papp György – Fotó: Agroinform

Lakóhelyét (Nyírderzs) homok és humuszos homoktalajok veszik körül. Egy részük fekvése mély, s a felesleges vizet mesterséges árokrendszer vezeti el. A sikert is ez hozza meg, mert száraz évben a mélyebb fekvésű terület, nedvesben a jobban kiemelkedő táblák vagy táblarészek teremnek jobban. A versenyterületen folyamatos kukoricatermesztést folytat, így nagyobb figyelmet kell fordítani a monokultúra által okozott veszélyhelyzetek kiküszöbölésére, amelyet a kukoricabogár, a kukoricabogár lárva és a kukoricamoly okoz. A tápanyag visszapótlás területén a „semmiből nem lesz semmi" elvét gyakorolja, a szárat szántással a talajba dolgozza, s a várt termésnek megfelelő műtrágyát használ fel. Startertrágyát és levéltrágyát is használ, hogy minél tovább aktívan tartsa a növényt. A versenyparcellán nem számolja a költségeket, hanem a minél nagyobb termés elérésére törekszik. Az itt levont előremutató tanulságokat azután már a gazdaságosság szempontjait is érvényesítve viszi tovább a gazdasága területére. A növénysűrűség megválasztásánál törekszik arra, hogy a sűrűség elérje a 80000 tövet hektáronként.

A versenyre általában maga választ hibridet, saját fajtasorából. A hibridválasztásban is és a versenyzésben is támogatóra akadt a Bayer Hungária Kft.-ben, ám a támogatást intenzívebb kapcsolattartással a technológiai tanácsadásban is fontosnak tartaná, hogy fenntarthassa pozícióját. Azért nem bíz mindent a véletlenre. Rendszeresen részt vesz a Magyar Kukorica Klub által szervezett tanulmányutakon, hogy a külföldi tapasztalatokat is felhasználhassa.

A 2022-ben „csak" második lett az országos versenyben. A tenyészidő során panaszolta, hogy a növényállomány szép zöld ugyan, de nem növekszik. Levéltrágyázással igyekezett a „lelket tartani" a növényekben, de ebben az esztendőben a csapadék hiánya és az erős napsugárzás meggátolta a DKC5206 hibridet abban, hogy képességeinek megfelelő teljesítményt nyújtson.

III. helyezett: Pintér Lajos

Pintér Lajos a Bácsai Zrt. agronómusa, a XIII. Kukorica Termésverseny I. Régiójának II. helyezettje volt. A 2022-es sikerhez hozzájárult, hogy a Duna mellékének sík területei az aszály ellenére kedvezőbb vízellátásúak voltak a régió (2022-ben „nagyfokú aszályrégió") más területeihez viszonyítva.

Pintér Lajos

Pintér Lajos – Fotó: Agroinform

A kukorica talajművelését a gazdaság egy részén az eke használatára alapozza, de már a forgatás nélküli alapműveléssel, mélylazítással is próbálkozott sikeresen. Hosszútávú tapasztalata, hogy a megfelelően használt szántásos talajművelés megkönnyíti a gyomirtási és növény-egészségüggyel kapcsolatos problémák kezelését, kellően tárolja a téli csapadékot és gyorsabban melegszik a talaj. A gyorsabb felmelegedéssel a kukoricának ütemes kelést, erőteljesebb korai fejlődést biztosít.

A társaság szántóföldjeinek talajadottságai táblákon belül is változatos. A talajvízszint mélysége változó 2-4 m között, a domborzat sík.

A táblák talaja közepes humusz ellátottságú (2%). A növények alá tavasszal 3*15-ös NPK hatóanyag tartalmú műtrágyából 150 kg/ha mennyiséget juttatnak ki a teljes területre. További tápanyagot vetőgéppel egymenetben adagolnak a sor mellé. Az így kiadott 200 kg/ha 27% N hatóanyag tartalmú MAS a gyorsabb kezdeti fejlődést segíti.

A műtrágya mennyiségeket a saját területén végzett tápanyagreakciós kísérletekre, a fajtaválasztásra és a termőtáblák talajának felvehető tápelem ellátottságára alapozza.

A nehezen irtható gyomok ellen (mezei acat, szerbtövis, libatop, disznóparéj, köles stb.) legfőbb karbantartó eszköze a vetésváltás, a posztemergens gyomirtás és a sörközművelő kultivátorozás.

A vetésváltás következménye, hogy a kukorica előveteményeként használt gabonafélék után fennáll a drótféreg fertőzés veszélye. A talajlakó kártevők ellen talajfertőtlenítő szert használ a vetéssel egymenetben.

Általában a kukorica termesztéséhez, de a versenyparcellára is saját fajtasorból választ hibridet.

A XIV. Kukorica Termésverseny díjazottjai:

A XIV. Kukorica Termésverseny díjazottjai –

A XIV. Kukorica Termésverseny díjazottjai – Fotó: Agroinform