Az ehhez hasonló kifejezések nagyon gyorsan átértékelődtek az elmúlt időszakban. A meteorológia kiszámíthatatlansága már kevésbé szembetűnő, mert a vetésszerkezet, az input anyagok ára, beszerezhetősége, illetve a termények piaci mozgása mind felülírta ezt. Tápanyag-gazdálkodás terén fokozottan igaz ez a megállapítás. Természetesen egy ilyen cikkben ezt nem lehet elemezni, csak a Yara Hungária Kft. tevékenységéhez köthető termékekről, technológiáról egy pár gondolat:

Az alaptrágyázást illetően a tavaszi szezon mögöttünk van, itt sokan már előretekintenek, a címben feltett kérdésekre annyiban válaszolnék, hogy az őszi alaptrágyázáshoz a megszokott termékeink folyamatosan érkeznek az országba, természetesen visszafogott mennyiségben. Aki már ebben gondolkodik, az a nagykereskedőknél, illetve nálunk érdeklődjön.

Ami jelenleg az abszolút aktualitást jelenti; a lombtrágyázásItt „büszkén" mondhatjuk, hogy egy termék kivételével minden YaraVita elérhető, beszerezhető. Az egyetlen problémás az a YaraVita Gramitrel, amelyből most átmeneti hiány lépett fel, a legközelebbi elérhetőség május közepe, ami a megkésett, hideg tavasz miatt – különösen a később kalászoló régiókban – még jó is lehet. Abban az esetben, ha erre nincs idő, a korai, jó fejlett állományoknál a Yara portfólióból a következő javaslatunk van: 3 l YaraVita Frutrel és 0,2 l Coptrac együttes használata. A két termék keverhető egymással, és mindkettő elérhető.

Eredmények

Az összes többi termékünk is elérhető, beszerezhető, így az eddigi javaslatainkban nincs eltérés:

Napraforgó esetében a standard kezelés a 3 l/ha YaraVita Brassitrel Pro, ezt a növény 6-8 levélpár fejlettségénél juttassuk ki. Ezt lehetőség szerint egy bóros kiegészítés kövesse majd csillagbimbós állapotban, mintegy 1,5 l/ha YaraVita Bortrac formájában. Ha nincs lehetőség a kései permetezésre, akkor a két terméket együtt adjuk, az előbb jelzett korai fenológiai fázisban. A napraforgó Brassitrel-es kezelése kapcsán azt még meg kívánom jegyezni, hogy az egyik legmarkánsabb hatással itt lehet számolni az összes szántóföldi kultúra közül.

A kukorica növényspecifikus terméke a YaraVita Zeatrel, amelyből 4-5 l/ha mennyiséget javaslunk kijuttatni. Itt kell legjobban fokuszálni az időpontra, mert az intenzív növekedés korai szakaszát, de megfelelő lombfelület kell megcélozni; azaz valahol 6-7 levél környékén a leghatékonyabb a kezelés. Természetesen a későbbi alkalmazás is hatékony (foszfor, kálium, magnézium, cink mindig kell!), de a korai foszforfelvétel az egyik kulcs. Abban az esetben, ha a cink pótlására fókuszálunk, akkor a YaraVita Zintrac a megoldás 0,5-1 l/ha mennyiségben, a hiány és vegetáció figyelembevételével. Ez a két termék nem keverhető!

kukorica lombtrágyázása

Kukorica lombtrágyázása – fotó: Yara Hungária Kft.

A jól fejlett őszi vetésűek esetében a YaraVita Thiotrac a javasolt termék, átlagosan 4-5 l/ha mennyiségben. A kiemelkedő kén- és nitrogéntartalom a növények vegetatív fejlődése mellett a beltartalomra is (sikér, olaj) egyértelműen pozitív hatással van.

Egyéb tavaszi kultúrák kezelése kapcsán érdemes felkeresni a honlapot, illetve felvenni a kapcsolatot a Yara szaktanácsadóival, mert a piacon egyedülálló, a növény igényeit, fejlettségét figyelembe vevő javaslataink vannak. Minden Yara termék esőállősággal, tartamhatással, magas hatóanyagtartalommal rendelkezik. Nagyon fontos még a www.tankmix.com ismerete, ahol a növényvédőszerekkel való keverhetőségre találunk információkat.

Azt gondolom, hogy a címbe szereplő kérdőjelek a Yara termékek esetében sok eseteben elhagyhatóak, vagy legalábbis együttesen meg tudjuk válaszolni azokat.

Gyuris Kálmán
+36 30 383 9341

Yara logo