A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatójában sok fontos kérdésre kaphatunk választ a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megállapításával kapcsolatban.

öntözés

Mezőgazdasági vízszolgáltató mű az a vízilétesítmény, amelynek célja alapvetően mezőgazdasági vízigények biztosítása felszíni vízből történő vízszolgáltatással – fotó: pixabay.com

Mit jelent a mezőgazdasági célú vízhasználat?

  • A felszíni vízből a mezőgazdasági vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területek öntözését vagy halastavak vízellátását biztosító, vízjogi üzemeltetési engedély alapján történő vízhasználat, vagy bejelentés alapján történő rendkívüli öntözési célú vízhasználatot.

Ki a mezőgazdasági vízhasználó?

  • A mezőgazdasági vízszolgáltató rendszerre csatlakozott, mezőgazdasági vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területek öntözésére vagy halastó vízellátását biztosító vízhasználatra kiadott vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkező, valamint a rendkívüli öntözésre bejelentés alapján jogosult természetes vagy jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet.

Ki a mezőgazdasági vízszolgáltató?

  • A mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetését, fenntartását alapfeladatként végző költségvetési szerv, vagy az e költségvetési szervvel kötött üzemeltetési szerződés alapján vízszolgáltató egyéb jogi személy - írja a nak.hu


Mi a mezőgazdasági vízszolgáltató mű?

  • Az a vízilétesítmény, amelynek célja alapvetően mezőgazdasági vízigények biztosítása felszíni vízből történő vízszolgáltatással.

Kell a mezőgazdasági vízszolgáltatónak a mezőgazdasági vízszolgáltatási díj megállapítása érdekében költségkalkulációt készíteni?

  • Igen, a költségkalkuláció kizárólag a felszíni víz mezőgazdasági célú szolgáltatása körébe tartozó tevékenységre terjedhet ki.

öntözés

Vízszolgáltatási szerződés csak az Országos Vízügyi Főigazgatóság által jóváhagyott díjtételek alkalmazásával köthető – fotó: pixabay.com

Meddig kell elkészíteni?

  • A mezőgazdasági vízszolgáltató az általa üzemeltetett vízszolgáltatási egységek tárgyévi költségkalkulációit és a számított díjtételeket minden év február 18-ig továbbítja a területi vízügyi igazgatási szerv részére.
  • A területileg illetékes vízügyi igazgatási szerv a saját üzemeltetésű vízszolgáltatási egységekre készített és az egyéb vízszolgáltató szervezet által készített költségkalkulációkat és díjtételeket minden év február 20-ig jóváhagyásra átadja az Országos Vízügyi Főigazgatóságnak.
  • Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a jóváhagyásról a benyújtó vízügyi igazgatási szervet tárgyév február 28-ig értesíti - írja a nak.hu

Fontos:

  • A vízszolgáltatási szerződés csak az Országos Vízügyi Főigazgatóság által jóváhagyott díjtételek alkalmazásával köthető!
  • Az Országos Vízügyi Főigazgatóság jogosult jóváhagyni a vízügyi igazgatási szerv költségkalkulációját, valamint az egyéb vízszolgáltató szervezet költségkalkulációjának azon elemeit (állandó és változó költségek), amelyek díjaihoz a központi költségvetés a tárgyévben támogatást nyújt!

A vízszolgáltatási díj tartalmazza:

  • az állandó költségeket a rendelkezésre állást biztosító alapdíj (a továbbiakban: alapdíj), ill.
  • változó költségeket a felhasznált vízmennyiséggel arányos díj (a továbbiakban: változó díj)
  • Az állandó és változó költségek költségkalkulációs sémáját pedig a vonatkozó rendelet sz. mellékletében lévő táblázat tartalmazza.

öntözés

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság jogosult jóváhagyni a vízügyi igazgatási szerv költségkalkulációját – fotó: pixabay.com

A NAK Mezőgazdasági vízdíjakról szóló útmutató kiadványa megtalálható a köztestület portálján, a „Kézikönyvek, kiadványok” menü pont alatt: ITT

A NAK felhívja arra is a figyelmet, hogy a fenti információk tájékoztató jellegűek, a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelően kell eljárni!

Vonatkozó jogszabály:

  • a mezőgazdasági vízszolgáltatás díjképzési rendjéről szóló 115/2014. (IV. 3.) Korm. rendelet